Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

PAMIĘCI 58 LOTNICZEGO PUŁKU SZKOLNEGO z DĘBLINA

Data dodania: 12 kwietnia 2024
11 kwietnia odbyły się dwa powiązane ze sobą wydarzenia, upamiętniające żołnierzy oraz całą społeczność 58 Lotniczego Pułku Szkolnego oraz jego protoplasty – 58 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego, który w latach 1958-2000 stacjonował w Dęblinie. Kontynuatorem jego tradycji jest 41 Baza Lotnictwa Szkolnego. Najpierw odbyła się oficjalna uroczystość nadania nazwy Ronda 58 Lotniczego Pułku Szkolnego, które znajduje się u wylotu drogi wojewódzkiej na Stężycę.

 

Następnie goście wydarzenia wzięli udział w spotkaniu z cyklu „Byliśmy żołnierzami” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, podczas którego mogliśmy usłyszeć historię Pułku. Opowiedzieli o niej żołnierze tej jednostki: płk dypl pil. Krzysztof Żuk (dowódca jednostki w latach 1982-85), płk pil. dr Edmund Klich, ppłk pil. Marek Stechni, mjr pil. Tadeusz Radzik oraz Pani Anna Sawińska, która jest od wielu lat zaangażowana w upamiętnianie dziejów lotnictwa wojskowego w Dęblinie.

 

W uroczystości oraz spotkaniu w naszym Muzeum wzięli udział członkowie dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z prezesem ppłk. Mirosławem Michalukiem na czele. Gościliśmy także reprezentantów jednostek, stacjonujących w Garnizonie Dęblin oraz oczywiście Lotniczej Akademii Wojskowej. Dyrektor MSP, Monika Żmuda oraz Burmistrz Dęblina, Beata Siedlecka podkreślały nierozłączność społeczności i historii 58 Lotniczego Pułku Szkolnego oraz 58 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego z Miasto Dęblin. Historie opowiedziane podczas spotkania wzruszały, wzbudzały zainteresowanie, śmieszyły, przyprawiały o dreszcz emocji… Niesamowitym uzupełnieniem opowieści były setki zdjęć z kronik pułkowych oraz prywatnych zbiorów, które zostały zdigitalizowane przez pracowników naszego Muzeum.

 

Zapraszamy na relację zdjęciową oraz nagranie z wydarzeń. Spotkanie „Byliśmy żołnierzami” przygotował i poprowadził zastępca dyrektora MSP, Jakub Mitek.

 

Zdjęcia: Marcin Pisakała, MSP; Milena Przychodzeń, MSP; 41 Baza Lotnictwa Szkolnego