Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pamięć i zaduma nad ofiarami Zbrodni Katyńskiej

Data dodania: 13 kwietnia 2022

W 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej przed pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego w Koszalinie uczczono pamięć Polaków zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni. Była modlitwa, apel pamięci, kwiaty i znicze. Uroczystość odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem i zgromadziła nie tylko liczne delegacje oficjalne, ale również wielu mieszkańców Koszalina. Jak podkreślił kapitan Armii Krajowej, Franciszek Stec – obecność na rocznicowych obchodach jest patriotycznym obowiązkiem.

W uroczystościach wzięli udział pracownicy Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie: Ryszard Szmania i Wojciech Grobelski.

Data 13 kwietnia nosi znamiona symbolu. Tego dnia, w 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat, gdy odkryto w lesie pod Katyniem liczne groby polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i in. organów państwa polskiego zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski po 17 września 1939 r.

Związek Sowiecki przyznał się do popełnienia zbrodni katyńskiej dopiero po 50 latach. 14 listopada 2007 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił przez aklamację datę 13 kwietnia jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!