Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pamiątki rodzinne przekazane do muzeum

Data dodania: 17 czerwca 2020

Zasób archiwalny Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie stale się powiększa o przekazy i dary osobistych pamiątek oraz wspomnień i relacji świadków historii. Dla naszych darczyńców jesteśmy miejscem społecznego zaufania, w którym deponowana jest pamięć zbiorowa lokalnej społeczności.

 

W poniedziałek, mieszkaniec Dęblina, pan Robert Wilczewski, przekazał do naszych zbiorów unikatowe fotografie swojego dziadka- Zdzisława Bąkały, który służył w latach 50-tych XX w 30 Pułku Lotnictwa Marynarki Wojennej, sformowanym na bazie Samodzielnej Eskadry Lotnictwa Marynarki Wojennej. Pułk zlokalizowano na dwóch lotniskach. Jednym w Wicku Morskim z Eskadrą myśliwską i samolotami Jak-9. Drugim na lotnisku w Słupsku z dowództwem oraz Eskadrami: szturmową, bombowo-rozpoznawczą i łącznikową. W Słupsku stacjonowały samoloty bombowo-rozpoznawcze Pe-2 i Tu-2.

 

Przekazane nam fotografie znajdą się na przygotowywanej obecnie nowej wystawie prezentującej sto lat polskiego lotnictwa morskiego- pt. „Skrzydła na fali”, na której wernisaż zapraszamy 15 lipca 2020 r