Pamiątki po płk. pil. obs. Adamie Dąbrowa w zbiorach Muzeum

Data dodania: 05 września 2022

4 września 2022 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie nastąpiło przekazanie pamiątek po płk. pilocie obserwatorze Adamie Dąbrowa. Przekazanie nastąpiło zgodnie z wolą jego syna – Andrzeja Dąbrowy. Od 2010 roku pamiątki przechowywane były przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Przyjęcia eksponatów dokonał dyrektor Muzeum – Paweł Pawłowski z rąk Pani Prezes Stowarzyszenia – Zofii Sitko.

Przekazane pamiątki to marynarka mundurowa wraz z furażerką płk. pilota obserwatora Adama Dąbrowy oraz jego odznaczenia bojowe w ilości 15 szt. m.in. Virtuti Militari, odznaka 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej im.  „Obrońców Warszawy”.

Płk. pilot obserwator Adam Dąbrowa (1902-1988) – kawaler Krzyża Virtuti Militari, dowódca 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej im.  „Obrońców Warszawy” i dowódca stacji lotniczej w Faldingworth w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej.