Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń

Data dodania: 12 czerwca 2021

Delegacja Muzeum Sił Powietrznych miała przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu –Muzeum Twierdzy Toruń. 

 

Jest to kolejne ważne miejsce na mapie turystyki militarnej i fortecznej, zwiększające walory turystyczne Torunia.  Miasto to, znane szeroko przede wszystkim z tradycji piernikarskich i miejsca urodzenia prawdopodobnie pierwszego heliocentryka w Europie od czasów starożytnej Grecji – Mikołaja Kopernika, słynie również z  jego historycznego centrum – Średniowiecznego Zespołu Miejskiego wpisanego na Listę UNESCO.  Co jest jednak warte podkreślenia Toruń jest niezwykle cennym zabytkiem militarnym – w granicach miasta zachowało się ponad  150 obiektów fortecznych, co czyni miasto jednym z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski i jednym z najbardziej osobliwych w skali europejskiej.

 

Nowo otwarte muzeum, prezentuje makiety przedstawiające ufortyfikowania Torunia, XIX – wieczną myśl wojenną, ale też ówczesne uzbrojenie i techniki odlewnicze i zachowane rozwiązania architektoniczne.

 

Muzeum Sił Powietrznych reprezentował kierownik Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw, który w imieniu Dyrektora MSP p. Pawła Pawłowskiego złożył na ręce Dyrektor Muzeum Twierdzy Toruń p. Aleksandry Mierzejewskiej list gratulacyjny, życząc Pani Dyrektor oraz pracownikom Muzeum sukcesów i niegasnącej pasji w dziele gromadzenia i ochrony zbiorów, tworzeniu wystaw, budowaniu przyjaznego otoczenia oraz niewyczerpanej energii w prowadzeniu i rozwoju tej ważnej placówki muzealnej.

 

Szczerze gratulujemy Dyrekcji i pracownikom Muzeum Twierdzy Toruń świetnej roboty muzealnej, wspaniałej konserwacji obiektu fortecznego i okazałej ekspozycji, a wszystkim Państwu polecamy to miejsce do odwiedzenia.

 

Zdjęcie wyróżniające za Muzeum Twierdzy Toruń.