Ostatni lot szkoleniowy TS-11 Iskra

Data dodania: 09 grudnia 2020

9 grudnia 2020 roku na terenie lotniska 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie miało miejsce uroczyste przekazanie szkolenia lotniczego z samolotu TS-11 ISKRA na M-346 BIELIK. Po raz ostatni w powietrze wzbił się egzemplarz nr 2001 – wykonując szkoleniowy lot po kręgu nad lotniskiem. Dowódcą załogi był ppłk pil. Grzegorz Banaś, drugim pilotem- ppłk pil. Marek Stechni.

Nazywana damą polskiego lotnictwa oraz ikoną – TS-11 ISKRA obchodziła w tym roku swoje urodziny. 60 lat temu pierwszy raz wzbiła się w powietrze. Przez dziesięciolecia w lotach na Iskrze wyszkoliło się tysiące polskich pilotów wojskowych. Ponad pół wieku po rozpoczęciu eksploatacji Iskier, na stan polskich Sił Powietrznych trafiły samoloty Leonardo M-346 BIELIK. Te włoskie samoloty szkolno-treningowe zostały zakupione przez Polskę jako nowy odrzutowy samolot szkolny, który zastąpił samoloty odrzutowe TS-11 ISKRA w szkoleniu podchorążych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych: generał broni pil. Jan Śliwka (I Zastępca DGRSZ) i gen. dywizji pilot Jacek Pszczoła (Inspektor Sił Powietrznych), piloci, instruktorzy oraz seniorzy lotnictwa.  Gospodarz uroczystości, płk pil. dr inż Grzegorz Ślusarz- Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, dokonał uroczystego przekazania samolotu TS-11 Iskra dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Akt Przekazania sygnował w imieniu placówki- dyrektor muzeum: Paweł Pawłowski.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie dziękuje Dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego za zaufanie i przekazanie bliskiej sercu każdego pilota maszyny, która w symboliczny sposób wystartowała dzisiaj do historii.

filmowa relacja DGRSZ

sesja AIR TO AIR, film z życzeniami od gen. broni Jarosława Miki- Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych