Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Odznaka Polish Fighting Team dla muzeum

Data dodania: 21 maja 2016

Nasza placówka została uhonorowana pamiątkową odznaką PFT – Polskiego Zespołu Myśliwskiego, znanego jako „Cyrk Skalskiego”.

Odznaka wzorowana na oryginalnej została wybita w 2013 roku z okazji 70-lecia udziału polskich pilotów w wyzwoleniu Tunezji, w czasie II wojny światowej. Zadanie to zrealizowała Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tunisie we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Muzeum zostało wyróżnione za wkład w propagowanie wiedzy o polskich pilotach, w walkach na niebie Tunezji. Nasze wystawy: „Cyrk Skalskiego”, ” Gen. bryg. pil. Stanisław Skalski 1915 – 2004″, elementy wystawy stałej poświęcone PFT oraz publikacja „Aleja Gwiazd Lotnictwa Polskiego – Zasłużeni Dla Miasta Dęblina” wpisują się w starania Ambasady oraz tunezyjskiej Polonii o upamiętnienie i kultywowanie wiedzy o działaniach Polish Fighting Team.

Jesteśmy zaszczyceni i poruszeni tym, że nasze działania zostały dostrzeżone poza granicami Polski. Dołożymy starań by pamięć o chlubnych dziejach biało-czerwonej szachownicy nigdy nie została zatarta.

Dziękujemy serdecznie.