Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

nowy Zeszyt Historyczny już w sprzedaży

Data dodania: 07 października 2020

Drugi numer z serii Zeszyty Historyczne Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie już dostępny w sklepie muzealnym. W całości poświęcony jest postaci generała brygady pilota obserwatora Szczepana Ścibiora.

 

Publikacja jest podsumowaniem wystawy pt. „Generał brygady pilot obserwator Szczepan Ścibior (1903-1952). Absolwent Szkoły Orląt, Komendant Oficerskiej Szkoły Lotniczej, ofiara zbrodni stalinowskich””, której wernisaż odbył się 5 listopada 2019 roku w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, jako wydarzenie towarzyszące uroczystościom pogrzebowym zorganizowanym przez Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie.

7 sierpnia 1952 roku, Komendant Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie – płk pil. obs. Szczepan Ścibior, w wyniku spreparowanego śledztwa i sfingowanego procesu został zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie i pochowany w bezimiennym grobie. Od tego czasu świat miał o nim zapomnieć. W wyniku badań prowadzonych przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka (IPN) na powązkowskiej Łączce w 2017 roku udało się odnaleźć, a w 2018 roku zidentyfikować szczątki płk. pil. obs. Szczepana Ścibiora. Po 67 latach, szczątki Komendanta,  awansowanego pośmiertnie na stopień generała brygady, spoczęły na terenie dęblińskiej „Szkoły Orląt” w specjalnie zbudowanej kwaterze na placu przy Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej.

 

Zapraszam do lektury

Paweł Pawłowski – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Seria wydawnicza: Zeszyty Historyczne Muzeum Sił Powietrznych

Zeszyt nr 2: Generał brygady pilot obserwator Szczepan Ścibior

cena : 10,- zł (sklep muzealny otwarty w dniach udostępniania wystaw)

 

 

Wydawca: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Redakcja: Paweł Pawłowski, Malwina Markiewicz

Opracowanie: dr Józef Zieliński, Robert Gretzyngier, Marcin Arbuz

Przekład na język angielski: Wojtek Matusiak, Jacek Zagożdżon

Projekt i skład: Robert Gretzyngier

Wydanie I, Dęblin- 2020 r.,  32 strony

ISBN  978- 83-66042-07-0