Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Nowości ciąg dalszy

Data dodania: 05 kwietnia 2023

Kolejny nowy, wielkogabarytowy eksponat trafił do naszej kolekcji i od początku kwietnia jest dostępny na wystawie plenerowej. Jest to urządzenie LUZES V/D przeznaczone do zasilania systemów AC i DC statków powietrznych (SP) energią elektryczną w czasie rozruchu lub w czasie sprawdzania stanu technicznego wyposażenia pokładowego. Egzemplarz o numerze fabrycznym 91.03.001 posadowiony jest na samochodzie Star 742 UWZ 5804. Podkreślamy, że auto oraz urządzenie są w idealnym stanie, gotowe do jazdy.

 

Do służby pojazd wszedł 28 sierpnia 1998 r. w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego z Warszawy – wtedy został przyjęty na stan przez dowódcę Plutonu Obsługi. Po likwidacji 36 „Specpułku” – 30 września 2011 r. przeszedł na stan 1 Bazy Lotnictwa Transportowego – również na Okęciu. Właśnie stamtąd, we czwartek 30 marca bieżącego roku, sprzęt trafił „pod dobre, muzealne skrzydła”. W jego przekazywanie zaangażowani byli żołnierze oraz pracownicy cywilni wojska, którym gorąco dziękujemy za dbałość o zachowanie dziedzictwa historycznego i technicznego Polskich Sił Powietrznych oraz polskiego przemysłu. Ze strony Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie sprawę przez kilka ostatnich miesięcy prowadziła Katarzyna Ragus, główny inwentaryzator naszej instytucji. Wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przeprowadzili proces pozyskania tego cennego eksponatu.

 

Jesteśmy dumni, że możemy Państwu zaoferować nowe eksponaty, które w znaczącym stopniu wzbogacają naszą ekspozycję. Przypominamy, że również od 1 kwietnia prezentujemy w naszym hangarze śmigłowce SM-1 i SM-2 pozyskane od zakładów PZL ‚Świdnik” S.A. Powodów do wizyty w naszej instytucji jak widać nieustannie przybywa.

 

LUZES V/D – Dane techniczne:

 

Samojezdne Lotniskowe Urządzenie Zasilania Elektroenergetycznego Samolotów

Producent: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne

Data produkcji: 10.08.1998

Podwozie urządzenia – Star 742W nr A74201NA00001 1992 r.

Agregat prądotwórczy zasilany silnikiem DEUTZ BF6L913

 

W czasie sprawdzania stanu technicznego statków powietrznych LUZES V/D umożliwia

zasilanie:

– napięciem stałym 28V (jednego SP z burty lewej lub prawej),

– napięciem przemiennym trójfazowym 3×115/200V 400 Hz (dwóch SP jednocześnie),

– napięciem przemiennym trójfazowym 3x36V 400Hz (dwóch SP jednocześnie),

– napięciem przemiennym jednofazowym 115V 400Hz (dwóch SP jednocześnie).

 

Podczas rozruchu silników statków powietrznych umożliwia zasilanie:

– napięciem stałym 28V (jednego SP z burty lewej lub prawej),

– napięciem przemiennym trójfazowym 3×115/200V 400Hz (dwóch SP jednocześnie).