Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

nowe wydawnictwo Muzeum Sił Powietrznych

Data dodania: 05 czerwca 2020

Mam ogromną przyjemność  oddać do rąk czytelników pierwszy numer Zeszytu Historycznego, inaugurującego nową serię wydawniczą Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Seria ma przede wszystkim prezentować dorobek naukowy pracowników Muzeum, wybrane tematyczne ekspozycje oraz pojedyncze muzealia z naszej kolekcji. Nowa seria będzie także nawiązywać do dziejów dęblińskiej Szkoły Orląt i historii regionu.

 

Rozpoczynamy od prezentacji jednej z formacji wchodzącej w skład dywizjonów lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej.  Dywizjon ten został zorganizowany 8 stycznia 1941 roku na lotnisku w Acklington. Na jego personel składali się przede wszystkim ludzie pochodzący z Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Dęblinie, stąd też nazwa dywizjonu – „Dębliński”. Pod brytyjskim niebem walczyli, zwyciężali i ginęli za wolną Polskę. 75 lat temu, 18 sierpnia 1944 roku, najwyższą ofiarę złożył jego dowódca – mjr pil. Eugeniusz Horbaczewski – jeden z najwybitniejszych asów polskiego lotnictwa i obecnie patron 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

 

Publikacja stanowi podsumowanie wystawy pt. „315 Dywizjon Myśliwski Dębliński”, której wernisaż odbył się 14 sierpnia 2019 roku w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Na ekspozycji zaprezentowano zbiór pamiątek i archiwaliów związanych bezpośrednio z dęblińskim dywizjonem i jego personelem, w tym oryginalne zdjęcia, dokumenty należące do lotników, odznaki pilota, pamiątki i przedmioty osobiste, a także dywizjonowe odznaki mundurowe. Unikatowy obiekt stanowi osobista odznaka nr 277 należąca do Eugeniusza Horbaczewskiego. Prezentacja wystawy była częścią uroczystych obchodów święta 41. BLSz, obecnością uświetnili ją m.in. członkowie rodzin pilotów: Eugeniusza Horbaczewskiego i Aleksandra Chudka – pilota z 315 Dywizjonu Myśliwskiego, który zginął podczas nalotu na Normandię w 1944 roku.

 

Autorem opracowania jest  Marcin Arbuz. Projekt graficzny wykonał Robert Gretzyngier. Tłumaczenie na język angielski: Wojciech Matusiak.

 

Publikacja wydawana w formie Zeszytu ma za zadanie uzupełnić wiedzę czytelników oraz zainspirować do dalszego poznawania historii ludzi i okoliczności wydarzeń, odgrywających ważną rolę w tworzeniu polskiego lotnictwa wojskowego. To również okazja do prezentacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury i techniki lotniczej.

 

Zapraszam do lektury

Paweł Pawłowski – Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

315 Dywizjon Myśliwski „Dębliński

Zeszyty Historyczne Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, nr 1

Wydawnictwo: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, wydanie 1, Dęblin 2020, 48 stron

ISBN 987-83-66042-05-6

wersja językowa: polska i angielska

cena: 10,- zł

zapraszamy do sklepu muzealnego –  w godzinach otwarcia wystaw (wtorek- niedziela)