Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Nowe statki powietrzne w kolekcji

Data dodania: 03 kwietnia 2023

Przedstawiamy Państwu nowe eksponaty, które od 1 kwietnia są udostępnione do zwiedzania w naszej instytucji. Są nimi dwa wspaniałe śmigłowce, będące oczkiem w głowie zakładów PZL „Świdnik” – LEONARDO HELICOPTERS. SM-1 i SM-2 trafiły do nas w ubiegły czwartek i już od soboty cieszą oczy naszych gości. Jest to niewątpliwie kolejny powód do odwiedzin Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w tegorocznym sezonie turystycznym.

 

Transport oraz wyeksponowanie śmigłowców w hangarze muzealnym jest efektem rozmów, które od stycznia br. prowadził Jakub Mitek, zastępca dyrektora MSP. Wybór naszej placówki na miejsce wieloletniego zdeponowania tych maszyn to wynik zaufania, jakim obdarzyła nas firma PZL „Świdnik”, będąca częścią koncernu LEONARDO. SM-1 i SM-2 to historyczne egzemplarze, będące dumą świdnickich zakładów, w których obie konstrukcje powstawały w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. SM-1 to licencyjna śmigłowiec wzorowany na radzieckim Mi-1. Natomiast PZL SM-2 to już polska konstrukcja, będąca modernizacją SM-1. Głównym autorem tego projektu był Jerzy Tyrcha. Oba powstawały w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „Świdnik” (WSK Świdnik) – obecnie PZL „Świdnik” S.A.

 

Przyjęcie nowych wiropłatów wymusiło na nas duże „przemieszczenia” innych statków powietrznych oraz eksponatów. Pomimo tłoku, który zapanował w hangarze, nasi pracownicy „na milimetry” ustawili inne statki powietrzne, co dało nam potrzebną przestrzeń. Oprócz śmigłowców (także Mi-2), możemy tam oglądać w chronologicznym porządku samoloty, służące do szkolenia pilotów Polskich Sił Powietrznych – od repliki Miles M.14 Magister do PZL-130 „Orlik”. Nowe ustawienie i wygląd wystawy statycznej w hangarze robi wrażenie, którego nie oddadzą żadne zdjęcia, dlatego zachęcamy do przekonania się na własne oczy, że …warto! My jesteśmy pod wrażeniem, Państwu gwarantujemy także niezapomniane wrażenia.

 

Jeszcze raz dziękujemy PZL „Świdnik” – LEONARDO HELICOPTERS za zaufanie i dobrą współpracę, która zaowocowała transferem śmigłowców do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Całą operacja relokacji ze Świdnika do Dęblina jest także historią na osobną opowieść. Słowa uznania dla pracowników obu instytucji, którzy sprawnie dokonali załadunku, rozładunku, ustawienia oraz montażu łopat wirników na obu śmigłowcach.