Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Nowe nabytki w muzeum

Data dodania: 27 maja 2021

Do Muzeum Sił Powietrznych trafiła, znaleziona w trakcie prac polowych, niemiecka bomba ćwiczebna ZC (Übungsbombe aus Zement).

 

Bomba posiada betonowy korpus z wnękami oryginalnie mieszczącymi szklane zasobniki wypełnione środkiem dymnym, mającym zaznaczyć miejsce jej upadku. Bomba prawdopodobnie została zrzucona, bądź zgubiona w czasie ćwiczeń nad poligonem w Niecieczy, który służył w czasie okupacji, stacjonującej na terenie dęblińskiego lotniska, niemieckiej szkole lotniczej.

 

Przekazany do naszej kolekcji obiekt wpisuje się w trwające prace nad nową wystawą „Archeologia lotnicza/archeologia lotnictwa”, przygotowywaną wraz z Dyrektorem Państwowego Muzeum Archeologicznego – dr. Wojciechem Brzezińskim oraz prof. Zbigniewem Kobylińskim.

 

Ofiarodawcą jest p. Wojciech Matejek, który wraz z kolegami Radosławem Poredą i Tomaszem Raczyńskim, na posesji p. Wojciecha wydobyli bombę z ziemi i dostarczyli do muzeum. Ważący 250 kg obiekt był nie lada wyzwaniem. Serdecznie dziękujemy za godną naśladowania postawę i ofiarność, a państwa zapraszamy na wystawę, której wernisaż planowany jest na 15 września 2021 r.,