Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Nowe aranżacje na Święto Lotnictwa Polskiego

Data dodania: 26 sierpnia 2020

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r.

Ten słynny duet pozwolił Polsce wzbić się w przestworza. W 1932 roku byliśmy nadal państwem,  które powoli wracało do życia po ponad stu latach zaborów.  II Rzecząpospolitą Polską trudno było ówcześnie uznać za jednolite państwo- w opinii sąsiadów powstała przez przypadek w wyniku wojennej zawieruchy. Zwycięstwo Żwirki i Wigury tchnęło sporo nadziei oraz optymizmu w strapiony przeszłością i niepewną przyszłością naród, pokazało także, że polscy piloci osiągnęli najwyższą klasę i umiejętności, a ich sprawdzianem miał być kilka lat później wysiłek bojowy II wojny światowej.

 

Współcześnie, wyczyn sprzed 88 lat stanowi dla nas przykład, że mimo przeciwności i trudności, warto spełniać marzenia.

W muzealnictwie takie cele zakładamy podczas codziennej pracy na rzecz gromadzenia, ochrony i upowszechniania dziedzictwa kultury związanego z dziejami polskiego lotnictwa wojskowego. Stawiane wyzwania m.in. w postaci pozyskania do zbiorów cennych pamiątek po polskich lotnikach i przywracania blasku zabytkom techniki, są dla nas podstawą pełnienia służby w kulturze. Do takich zadań należy także dbałość o formę prezentacji muzealiów, tak by dzieje polskiego lotnictwa były czytelne i atrakcyjne dla widzów.

Święto Lotnictwa Polskiego jest dla nas okazją do zaprezentowania kilku zmian aranżacyjnych zrealizowanych na wystawie stałej pt. „Historia polskiego lotnictwa wojskowego” .

Naszych widzów już w holu wita wielkoformatowy obraz wykonany techniką malarską na szkle, pochodzący z kasyna personelu lotnego z Białej Podlaskiej,  wykonany w 1986 roku przez pracowników Klubu żołnierskiego 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego – Jerzego Szostowickiego oraz st. sierż. sztab Wojciecha Wdowiaka.

Na ekspozycji, w części poświęconej pieśni „Marsz Lotników” warto zwrócić uwagę na obraz, przedstawiający nocne ćwiczenia samolotów z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego.

Nad repliką dzwonu „Bohaterskim lotnikom Żwirce i Wigurze” umieszczony został fragment deski z bramy postawionej na tzw. Żwirkowisku  – ku pamięci tragicznego wypadku pilotów 11 września 1932 roku w Cierlicku. Jest to część napisu „Żwirki i Wigury start do wieczności”.  Tuż obok, w gablotach prezentujących rozwój przemysłu lotniczego, znajdziecie Państwo niezwykle ciekawie sygnowaną chochlę do kuchni polowej wyprodukowaną przez Lubelską Wytwórnię Samolotów w 1937 roku.

W części dedykowanej Polskim Siłom Powietrznym na Zachodzie prezentowany jest latawiec ratowniczy oraz niemiecka lotnicza bomba zapalająca Brand C250A znaleziona w Świnoujściu podczas rozminowania terenów portowych, w namiocie sferycznym prezentujemy-  po kompleksowej renowacji – samolot szkolny TS-11 Iskra o nr bocznym 1224, pozyskany ze zbiorów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W hangarze prezentujemy odrestaurowany śmigłowiec Mi-2, któremu przywrócone zostały oryginalne malowania i oznaczenia.

 

Ekspozycję czasową pt.  „Skrzydła na Fali” wzbogaciła kolekcja naszywek lotniczych ze zbiorów Mirosława Czaplickiego, jak również reflektor radarowy, służący poprawieniu lokalizacji rozbitka na akwenie morskim (przekaz Mariusza Kozioła). Wrażenie ruchu  na ekspozycji robi wielkoformatowa fotografia śmigłowca Mi-14PŁ autorstwa st. chor. sztab. mar. Arkadiusza Dwulatka –  z zespołu reporterskiego Combat Camera DGRSZ. Fotografia współczesnej maszyny, spaja klamrą 100-letnie dzieje polskiego lotnictwa morskiego.

 

Ekspozycja zewnętrzna wzbogacona została o wydmuch do prób silników odrzutowych. Jest to  dar Pana Bartosza Maciejczyka, właściciela jedynego latającego w Polsce samolotu SB LIM-2. Obiekt prezentowany jest przy dioramie przedstawiającej osprzęt przygotowujący samolot do startu.

 

 

Zapraszamy Państwa już w piątek 28 sierpnia br. aby sprawdzili Państwo osobiście jak bardzo zmieniły się nasze muzealne ekspozycje.

 

Z lotniczym pozdrowieniem

Załoga Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie