Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  • Strona główna
  • /
  • Aktualności
  • /
  • Nowa wystawa czasowa „Polki w mundurach” w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie od 14 lutego 2024

Nowa wystawa czasowa „Polki w mundurach” w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie od 14 lutego 2024

Data dodania: 14 lutego 2024

Już od 14 lutego zapraszamy Państwa serdecznie do odwiedzenia nowej wystawy czasowej w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

 

Wystawa pt. „Polki w mundurach”, składa się z prywatnych zbiorów autorki Magdaleny Pijewskiej. Pomysł powstał w oparciu o wieloletnią współpracę z instytucjami, stowarzyszeniami oraz grupami rekonstrukcji historycznej kultywującymi pamięć o bohaterskich Polkach, które wnosząc swój wkład w odbudowę Rzeczpospolitej, niejednokrotnie przelewając za nią krew.
Przybliża również historię formacji stale, acz niesłusznie pozostających w cieniu regularnego Wojska Polskiego. Ekspozycja nawiązuje do kobiecych formacji militarnych i paramilitarnych powstałych w okresie tworzenia się II Rzeczpospolitej Polskiej: działającej od 1918 roku Ochotniczej Legii Kobiet, formującego się od 1922 roku Przysposobienia Wojskowego Kobiet. A także Dziewcząt z Powstania Wielkopolskiego, Warszawskiego, Sióstr miłosierdzia, czy słynnych „pestek” z II Korpusu gen. Władysława Andersa.
Na wystawie zostaną więc m.in. zaprezentowane sylwetki mundurowe tytułowych formacji oraz elementy uzbrojenia i ekwipunku indywidualnego, odznaczenia, dokumenty, fotografie oraz gazety.

 

Zapraszamy na relację i fotogalerię z wernisażu ⬇️

 

WERNISAŻ WYSTAWY CZASOWEJ „POLKI W MUNDURACH”🇵🇱
14 lutego w naszym muzeum odbyły się uroczysty wernisaż wystawy czasowej „POLKI W MUNDURACH”
Wystawa prezentuje zbiory Magdaleny Pijewskiej, dotyczące historii słuzby wojskowej kobiet od czasów walk o Lwów w 1918r. poprzez dwudziestolecie międzywojenne, okres wojny obronnej 1939r.aż po Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i Armię Krajową.
Oprócz mundurów i zdjęć archiwalnych są oryginalne dokumenty żołnierek, regulaminy, listy, życiorysy, śpiewniki, ale również kosmetyki przybory osobiste. Otwarcia wystawy dokonały: jej autorka Magdalena Pijewska oraz Monika Żmuda Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.  W trakcie uroczystości dokonano również uhonorowania oznaczeniami za działalność kombatancką i społeczną zasłużone osoby z regionu, wyróżnienia otrzymali kombatanci AK, oraz pracownicy naszego muzeum. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele służb mundurowych Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy oraz przedstawiciele wielu organizacji i instytucji w tym Archiwum Państwowe w KoszalinieInstytut Pamięci Narodowej Oddział w SzczecinieBałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Liczną reprezentację kobiet w mundurach zapewniła szkoła mundurowa TEB Liceum i Technikum Koszalin
Fot. Anna Popławska, Marcin Maślanka