Noc muzeów - Sukces ze Skarżyńskim

Data dodania: 14 maja 2023

Europejska Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie dobiegła końca. Cieszymy się wspaniałymi przeżyciami, które były naszym udziałem. Naszą placówkę odwiedziło bez mała 1200 osób. Frekwencyjny sukces również w naszym oddziale – Muzeum Oborny Przeciwlotniczej w Koszalinie – tam było niemal 1500 gości! Dziękujemy wszystkim za wizytę i stworzenie rewelacyjnej atmosfery.

Rozpoczęliśmy uroczystym otwarciem wystawy pod tytułem „Stanisław Skarżyński. Awiator, marzyciel, rekordzista” w 90 rocznicę rekordowego lotu przez Atlantyk w RWD-5bis. Wśród wielu szacownych gości, swoją obecnością zaszczycili nas Stefan Skarzyński, stryjeczny wnuk Stanisława Skarżyńskiego oraz gen. Sławomir Żakowski, były dowódca 8 Bazy Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. S. J. Skarżyńskiego, który specjalnie na otwarcie wystawy przyleciał z żołnierzami tej jednostki na pokładzie samolotu M-28 Bryza.

Rewelacją wieczoru był koncert „Baco lecimy” pod dyrekcją Andrzeja Królikowskiego, w którym wystąpili Mała Armia” ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Dęblinie, „Dywizjon” z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie oraz podhalańska kapela „Śpulandery”.

Genialną atmosferę stworzyli żołnierze z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz studenci „Szkoły Orląt”, którzy odpalili reflektor APM-90, system oświetlenia drogi startowej SALKIT oraz naszego muzealnego KrAZa 255.

O specyfice lotnictwa marynarki wojennej opowiedział przy śmigłowcu Mi-14PS Prorektor Lotniczej Akademii Wojskowej ds. kształcenia ppłk dr inż. Andrzej Truskowski, który wiele lat służył w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Cieszymy się niezmiernie ze wspaniałej atmosfery w Dęblinie oraz Koszalinie.