Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Na wierność Królowej Polskich Rzek

Data dodania: 16 września 2019

Po raz trzeci spotkaliśmy się nad Wisłą, by uroczyście złożyć ślubowanie na wierność Królowej Polskich Rzek. Okazją do wspólnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania były  Europejskie Dni Dziedzictwa, jakie miały miejsce 14 września 2019 r w Dęblinie.

Tegorocznej, 27 edycji EDD patronowało hasło „Polski splot”, które  wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów. Wydarzenie pn.” Zaślubiny z Wisłą” miało na celu przybliżenie  uczestnikom procesu kształtowania się granic Polski po 1918 roku, przybliżając ważne daty i  postaci, które angażowały się w proces budowania i utrwalania państwowości. Przywołując pojęcie „splotu” pragnęliśmy nawiązać do wspólnego wysiłku Polaków, związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców.

Ceremonia Zaślubin z Wisłą z udziałem Ligi Morskiej i Rzecznej, uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz  mieszkańców Dęblina i regionu, podkreśliła rolę największych rzek- Wisły, Odry i Warty w  powrocie Polski nad Bałtyk oraz ich współczesne znaczenie w rozwoju miast, turystyki wodnej i przedsiębiorczości. Poprzez symboliczne zaślubiny pragnęliśmy przedstawić „splot” wybranych wątków z historii naszego kraju, podkreślając zasługi jednej z najstarszych organizacji społecznych integrujących Polaków żyjących do 1918 roku w trzech zaborach, a których wspólne dążenia doprowadziły do budowy portu morskiego w Gdyni w 1922 r i otwarcia Polski na świat.

Taki cel przyświecał założycielom Ligi Morskiej i Rzecznej w 1918 roku,  inicjatorom utworzenia drogi wodnej na Wiśle z Bałtyku do Morza Czarnego oraz dbającej o świadomość młodego pokolenia poprzez edukację morską i rzeczną. Dla podkreślenia zasług tej ponad 100-letniej organizacji, Senat RP uchwalił rok 2019- Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

W uroczystym ślubowaniu wzięła udział Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka z towarzyszeniem Wiceprezesa Zarządu Głównego LMiR kmdr Marka Padjasa, Prezes oddziału LMiR w Wyszkowie- Elżbiety Kasińskiej, Prezesa oddziału LMiR w Kołobrzegu Antoniego Szarmacha, Edwarda Szpoczka- Prezesa LMiR okręgu Bielsko-Bialskiego oraz przedstawiciela lokalnej LMiR Krzysztofa Karbowskiego. Asystę tworzyło 6 uczniów OLL i 2 uczennice z Miejskiego Domu Kultury. Po zanurzeniu flag w Wiśle , wspólnie odśpiewaliśmy pieśń skomponowaną w 1924 roku przez Adama Kowalskiego: „Morze nasze morze”.

 

Podczas wydarzenia zaprosiliśmy najmłodszych na warsztaty edukacyjne, które prowadzili pracownicy Muzeum Sił Powietrznych oraz Miejskiego Domu Kultury.

W sali Domu Kultury specjalny program artystyczny zaprezentowali uczestnicy warsztatów teatralnych i wokalnych. Na scenie wystąpiła także nasza koleżanka- Ewelina Pisarska Kalbarczyk

 

Organizatorami wydarzenia było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Miejski Dom Kultury w Dęblinie

Partnerzy: Liga Morska i Rzeczna, Stowarzyszenie Przystań Wisła Dęblin oraz Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie

Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Dęblina- pani Beata Siedlecka

więcej zdjęć- fotogaleria google