Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

"NA LOTNISKU W BIAŁEJ" - Spotkanie z żołnierzami 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego

Data dodania: 11 stycznia 2024

Spotkanie z cyklu „Byliśmy Żołnierzami”

 

„NA LOTNISKU W BIAŁEJ” – Spotkanie z żołnierzami 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego z okresu jego stacjonowania w Białej-Podlaskiej 

 

O „Rombiku”, białej zimie stulecia, MiG-ach 15, LiM-ach 2 i 5, „Iskrach” oraz codzienności 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego, który przez kilkadziesiąt lat stacjonował w Białej Podlaskiej, posłuchamy podczas drugiego spotkania z cyklu „Byliśmy żołnierzami”. W samo południe we czwartek 25 stycznia naszymi gośćmi, którzy opowiedzą nam o swoich wspomnieniach, będą piloci i byli dowódcy tej jednostki wojskowej, między innymi płk. pil. Zdzisław Mularski, płk. pil. Jan Smolarek, czy mjr pil. Mirosław Joński, prezes bialskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

 

Awiacja w Białej Podlaskiej ma długą i bogatą tradycję, ale jest ona mało obecna w powszechnej świadomości. Tymczasem już przed II wojną światową funkcjonowała tu Podlaska Wytwórnia Samolotów, która do 1939 roku wyprodukowała ponad 1500 maszyn! Historia 61 pułku w „Białej”, jak się powszechnie mówiło i mawia o Białej Podlaskiej, zaczęła się po zmianie jego dyslokacji z Nowego Miasta nad Pilicą na przełomie 1977 i 1978 roku. Wtedy pułk dysponował ponad setką samolotów Lim-2 i SB Lim-2. Pod względem liczby statków powietrznych był więc niemal równy sile dywizji lotniczej! Pułk wyszkolił całą rzeszę pilotów samolotów bojowych różnych typów i aż do zarania XXI stulecia był wpleciony w system szkolenia związany z dęblińską „Szkołą Orląt”. 

Podczas spotkania chcemy rozszerzyć naszą wiedzę o tym ważnym na lotniczej mapie Polski miejscu i ludziach tworzących jego historię przez dziesiątki lat. Wydarzenie jest częścią cyklu „Byliśmy żołnierzami”, w ramach którego przybliżamy dzieje jednostek wojsk lotniczych i obrony powietrznej, nie będących już w strukturach Sił Powietrznych. Podczas pierwszego spotkania pod koniec ubiegłego roku gościliśmy pilotów Zespołu „Biało-Czerwone Iskry”. 

 

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, którzy są zainteresowani fantastycznymi, lotniczymi opowieściami. 

📅czwartek, 25 stycznia
🕰️o godzinie 12:00
📌w Auli im. płk. pil. Jerzego Bajana w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

Wstęp wolny!

Zapraszamy!