Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum podsumowało rok 2019

Data dodania: 05 grudnia 2019

Muzeum jest nie tylko miejscem gromadzenia i ochrony dzieł sztuki, lecz również obszarem, w którym dochodzi do podstawowego dla kultury konfliktu między nostalgią czasu zapamiętanego a dynamiką popychającą nas ku przyszłości. To także pośrednik w budowaniu lokalnej tożsamości, owo trzecie miejsce (pomiędzy pracą a domem), strażnik dziedzictwa kultury i atrakcja turystyczna- miejsce pierwszego kontaktu turysty z odwiedzanym miejscem.

Takie też założenia prezentowaliśmy podczas wydarzenia „Kapitał Kultury”, podsumowującym najważniejsze wydarzenia i działania Muzeum Sił Powietrznych w 2019 roku. Spotkanie było także okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla naszej placówki. W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy tytuły Honorowego Ambasadora Muzeum. Tytuł ten będziemy przyznawać osobom szczególnie zasłużonym dla popularyzacji dziedzictwa kultury i polskiego lotnictwa, wspierania misji oraz promocji działalności Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Pamiątkowe Akty nadania tytułu trafiły do: Andrzeja Królikowskiego- animatora kultury i kierownika zespołu Dywizjon w OLL, Wiesława Grudniaka- wolontariusza muzeum i redaktora portalu Niebieska Eskadra i Ryszarda Zawadowskiego- dyrektora Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II.

Podziękowania za aktywne wspieranie Muzeum w roku 2019 przekazaliśmy także panom: Mariuszowi Koziołowi- kierownikowi lotniska w Białej Podlaskiej za prezentację swojej kolekcji lotniczej widzianej oczami technika, Filipowi Idzikowskiemu za wspieranie i promowanie naszej instytucji oraz  Piotrowi Lisickiemu- popularyzatora polskiego lotnictwa, opiekuna lotniczej maskotki – Niedźwiedzia Bogusia.

Wyróżnienie w Konkursie pt. AKTYWNY PRZEWODNIK- na najaktywniejszego przewodnika turystycznego wprowadzającego grupy do Muzeum Sił Powietrznych w 2019 roku, kapituła przyznała dla pana Janusza Zajdzika, a nagrodę w postaci dwóch karnetów na siłownię ufundował pan Leszek Grzyb- właściciel  SFC Siłownia & Fitness Club w Dęblinie.

Galę prowadził dyrektor muzeum Paweł Pawłowski, prezentując najważniejsze dokonania roku 2019: wydarzenia, wystawy, działania upowszechniające, naszą aktywność, inwestycje i kolekcję muzealną. Muzeum stopniowo wprowadza innowacje w obsłudze ruchu turystycznego i edukacji, jest miejscem otwartym na różne grupy odbiorców i miłośników lotnictwa, jak również na osoby, które coraz chętniej przekazują rodzinne pamiątki do naszych zbiorów. W tym roku przeprowadziliśmy także szereg inwestycji dzięki dotacji celowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Muzeum to także aktywny i zaufany partner wielu wydarzeń i projektów organizowanych w Polsce i zagranicą. Corocznie cieszymy się zwiększającą się frekwencją-  do listopada br. odwiedziło nas już ponad 50.000 widzów.

„Kapitał Kultury” był miejscem premiery promocyjnego filmu o Muzeum w reż. Janusza Druni. Przypomnieliśmy także nasze największe wydarzenie tego roku: piknik wojskowy „Good morning, Dęblin”, wręczając przy tej okazji podziękowania dla dowódcy 22 blp WOT – płk. Sławomira Miazgi oraz Prezesa Wydawnictwa Kagero- Damiana Majsaka. Podczas uroczystej gali do naszej kolekcji trafiła kolekcjonerska maskotka Niedźwiedź Boguś z podpisami pilotów z 22 BLT przekazana nam przez pana Piotra Lisickiego, unikatowy album o Janie Pawle II od Ryszarda Zawadowskiego oraz walizka wykonana przez więźniów Stalagu 307.

Wydarzenie było również miejscem spotkania kierowników Klubu Uczelnianego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, który w roku 2019 obchodzi swoje 45. urodziny. Historyczne trio, w składzie: Andrzej Królikowski, Andrzej Wiejak i  Janusz Dziurawiec, wykonało z tej okazji specjalną piosenkę ” Zostań księżycu” (autor A. Wiejak) na muzealnej scenie.

Galę uświetnił widowiskowy i magiczny koncert legendarnego zespołu Sklep z ptasimi piórami ze Szczecina. Usłyszeliśmy utwory z najnowszej płyty pt. „Taką cię widzę!”, oraz te najbardziej znane jak „Zielony stempelek” i „Podróż dookoła siebie”.

 

tekst i zdjęcia: Malwina Markiewicz
fotografie- Paweł Pawłowski