Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum partnerem projektu o pilocie Ludwiku Kraszewskim

Data dodania: 06 grudnia 2019

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie podpisało 5 grudnia 2019r porozumienie w sprawie zawiązania partnerstwa na rzecz realizacji projektu „Ludwik Kraszewski- nasz podniebny bohater” z Gminną Biblioteką Publiczną w Podedwórzu. W imieniu placówek umowę sygnowali: dyrektor muzeum Paweł Pawłowski i dyrektor biblioteki- Ewa Dąbrowska.

 

Projekt będzie realizowany w 2020 roku ramach  programu „Niepodległa”. Jego partnerami  są także Gmina Podedwórze, Zespół Placówek Oświatowych w Podedworzu oraz Stowarzyszenie na rzecz Wspierania i Rozwoju Wsi Lubelskiej. Koordynatorem zadania jest Biblioteka w Podedwórzu. Muzeum ze swojej strony planuje przygotować wystawę tematyczną dotyczącą por. pil Ludwika Kraszewskiego- (F.Lt RAF) pilota w 303 Dywizjonie Myśliwskim od 1942 roku, w jubileuszowym roku 80. rocznicy Bitwy o Anglię.

 

Ludwik Kraszewski urodził się w sierpniu 1916 roku. Jako młody chłopak uczęszczał do szkół w Zaliszczu (Gmina Podedwórze) oraz w Jabłoniu. Maturę zdał w 1938 roku, w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Józefa I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Już jako uczeń gimnazjum należał do sekcji szybowcowej Aeroklubu Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej. W styczniu 1939 roku Kraszewski został przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Warszawie. Wybuch wojny przerwał edukację przyszłego pilota. Po kampanii wrześniowej Kraszewski trafił do francuskiej stacji zbornej lotnictwa w Lyon-Bron. Po kapitulacji Francji trafił do Anglii, gdzie we wrześniu 1942 roku otrzymał przydział do 303 Dywizjonu Myśliwskiego. W późniejszym czasie Kraszewski służył jeszcze w 302 Dywizjonie. Po zakończeniu wojny pilot kształcił się w Szkocji, później przeniósł się do Kanady, w której mieszkał i pracował aż do śmierci w 2012 roku. Kraszewski za swoje zasługi został odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych oraz Medalem Lotniczym.

 

Pani dyrektor biblioteki zwiedziła również muzealne wystawy w towarzystwie adiunkta w dziale Edukacji MSP- Jarosława Frąckiewicza.

 

w informacji wykorzystano archiwalne fotografie z portalu niebieskaeskadra.pl