Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum na rzecz klimatu

Data dodania: 02 lipca 2021

Nasi widzowie od lipca br. będą mieli okazję zobaczyć na naszej ekspozycji plenerowej „Rogatą Eskadrę” składającą się z niewielkiego stada kóz alpejskich:  Kozy z dwiema młodymi i dwóch koziołków, które na czas wypasu użycza nam Fundacja Habitat Organic.

Te miłe i żarłoczne zwierzęta pełnią służbę na naszych terenach zielonych jako eko-kosiarki, zastępując maszyny i urządzenia koszące, tym samym oszczędzając czas pracy i koszty paliwa. „Rogata eskadra” bez problemu radzi sobie z koszeniem trawy, przy okazji racicami napowietrza glebę, wbija w nią nasiona i nawozi. Trawa nie jest także zbyt nisko wykoszona,  co zatrzymuje wodę w glebie i zapobiega niepotrzebnemu jej wysuszeniu.

 

Muzeum Sił Powietrznych  w Dęblinie zdecydowało się na wdrożenie tego rozwiązania ekologicznego i ekonomicznego, które już od kilku lat jest stosowane w dużych miastach na całym świecie, a także w polskich muzeach- m.in. w Muzeum Obrony Wybrzeża- Fort Gerharda w Świnoujściu. Pozwoli nam zaoszczędzić koszty paliwa do kosiarek, ale przede wszystkim dzięki temu świadomie dołączamy do instytucji i organizacji działających na rzecz poprawy warunków klimatycznych i ochrony środowiska.

 

Ekologiczne kosiarki to kolejny etap zwiększania gotowości naszej instytucji na zmiany klimatu. Dostrzegamy zagrożenia i ich nieuchronne konsekwencje. Jako instytucja odpowiedzialna społecznie pragniemy włączyć się aktywnie w działania naprawcze i wprowadzać szereg procedur na rzecz zrównoważonego korzystania z dostępnych zasobów w celu ograniczenia skutków zmian klimatycznych. Kilka działań zostało już wdrożonych: jak pojemniki do segregowania odpadów, procedury i zalecenia dla pracowników racjonalizujące zużycie energii elektrycznej, wody i materiałów biurowych.

 

„Rogata eskadra” jest zatem kolejnym krokiem w racjonalnej gospodarce blisko 4 ha terenów zielonych w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.  Mamy nadzieję, że nasza „zielona” aktywność wpłynie na podniesienie świadomości widzów i otoczenia Muzeum w podejmowaniu wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska.

 

tekst i zdjęcia: Malwina Markiewicz