Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum i „Szkoła Orląt" w TVP Historia

Data dodania: 17 marca 2023

Już w najbliższą niedzielę, 19 marca o godz. 10.50, na antenie TVP Historia odbędzie się premiera najnowszego odcinka programu z cyklu „Przestrzeń Pamięci”. Jest on poświęcony naszemu Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Lotniczej Akademii Wojskowej, 4. Skrzydłu Lotnictwa Szkolnego, czyli dziedzictwu i nowoczesnej teraźniejszości „Szkoły Orląt” i Polskich Sił Powietrznych. My już widzieliśmy wersję roboczą… jest REWELACYJNA !!! W niedzielne przedpołudnie polecamy Państwu obejrzeć nas na „srebrnym ekranie”.

 

Redaktor Marcin Wikło z ekipą filmową przyznali, że po raz pierwszy w dziejach cyklu przed ich kamerą w jednym odcinku wystąpiło aż 7 ekspertów! Cóż mamy powiedzieć?… Dyscyplina i nieco wojskowego drylu pomogły wszystko precyzyjnie spiąć organizacyjnie. A że elektryzujących historii o polskich lotnikach nie brakuje, to nie ma mowy o chwili nudy w trakcie półgodzinnego programu.

 

Do współpracy przy tworzeniu programu zaprosiliśmy Lotniczą Akademię Wojskową, którą reprezentował między innymi ppłk dr Paweł Orłowski. Mieliśmy też okazję zobaczyć motoryczne ćwiczenia podchorążych oraz ich trening na symulatorze. Dziękujemy za przychylność i otwartość generałowi Krzysztofowi Curowi, Rektorowi-Komendantowi „Szkoły Orląt”.

 

O profesjonalizmie polskich lotników mówił kpt. pil. Michał Jabłoński Lider Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”, który reprezentuje 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego. Dziękujemy dowódcom! Jak zwykle szeroko otwarte oczy mieli wszyscy, którzy słuchali rewelacyjnych opowieści kpt. pil. Witolda Sokoła, który był pilotem pokazowym na samolotach MiG-29, a obecnie pracuje w „Szkole Orląt”.

 

 

Nasze Muzeum godnie reprezentowali podczas nagrań i organizacji planu filmowego Monika Żmuda, dyrektor MSP, Jakub Mitek, jej zastępca oraz kustosz Jacek Zagożdżon, kierownik Działu Historii Lotnictwa i Edukacji.

 

Wszystko to w pięknym wizualnie, interesującym narracyjnie programie z cyklu „Przestrzeń Pamięci”.

 

Jeśli 10.50 w niedzielne przedpołudnie to nieco zbyt wcześnie, to powtórki będzie można obejrzeć na antenie TVP Historia, TVP Kultura oraz na VOD TVP. Pierwsza już w poniedziałek 20 marca o godz. 16.50 w TVP Historia, Polecamy!