Muzea wylogowane

Data dodania: 08 czerwca 2020

Od dnia 21 maja  do końca czerwca 2020 r. – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, wspólnie z Muzeum w Koszalinie, uczestniczy w przedsięwzięciu edukacyjnym polegającym na upowszechnieniu w przestrzeni publicznej i wirtualnej, zapomnianych bądź nieznanych epizodów z dziejów miasta. Wszystko odbywa się w ramach obchodów Dni Koszalina, pn. „Muzea wylogowane”. Pomysłodawcą wydarzenia jest dr hab. Zygmunt Kalinowski- dyrektor Muzeum w Koszalinie.  Na jego propozycję współpracy aktywnie odpowiedzieli pracownicy Muzeum OPL: dr Wojciech Grobelski i p. Natalia Kadziszewska.

Przedsięwzięcie polegało na umieszczeniu w przestrzeni publicznej miasta tabliczek z odkrytymi na nowo historiami dotyczącymi wydarzeń, dziejów obiektów bądź postaci związanych z Koszalinem. Ogółem wyartykułowano 22 „tabliczkowe” tematy po dwa egzemplarze, z których aż 9 opracowało MOPL.

Autorem siedmiu tekstów był dr W. Grobelski:

• „Zanim objawił się Mc Gyver… w Koszalinie pojawił się … Adam Słodowy” (wspomnienie o wykładowcy miejscowej Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej,  twórcy późniejszego popularnego programu telewizyjnego „Zrób to sam”);
  • „Stara papiernia w Koszalinie” (informacja o jednym z największych w Europie zakładów papierniczych);
  • „Rokosowo – nazwa mylnie kojarzona z marszałkiem ZSRR” (dzielnica Koszalina nie mająca nic wspólnego z Konstantym Rokossowskim);
  • „Brunner z Koszalina” (wspomnienie o Emilu Karewiczu, który swoją aktorską karierę zaczynał w 1945 r. teatrze „Domu Żołnierza” Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Koszalinie;
  • „WKS Zawisza Bydgoszcz narodził się w Koszalinie” (o Wojskowym Klubie Sportowym „Zawisza” Bydgoszcz, który powstał w 1946 Koszalinie);
  • „Hej, hej, ułani, malowane dzieci” (przypomnienie, że Koszalin w latach 1945-1946 był „stolicą polskiej kawalerii”. W koszarach przy ul. Wojska Polskiego 66 stacjonowało dowództwo oraz niektóre jednostki 1. Warszawskiej Dywizji Kawalerii);
  • „Gore!!! – fajerwerki nad miastem” (opowieść o pożarze magazynu spirytualiów przy ul. Szpitalnej w 1878 r.  Dzięki temu wydarzeniu w Koszalinie powstała ochotnicza straż pożarna).

Dwa teksty opracowała p. Natalia Kadziszewska:

• „Horror drapacza chmur, czyli „zemsta Koszalina” (historia 12-piętrowego wieżowca w Słupsku wybudowanego w czasie gdy miasto to przed 1975 r. znajdowało się w granicach województwa koszalińskiego. Kanwa opowieści rodem jak z niezapomnianego serialu „Alternatywy 4” w reżyserii Stanisława Bareji;
  • „Wylot z baru” (opowieść dla współczesnego pokolenia 40-latków, którzy kojarzą znanego w Polsce rapera i producenta muzycznego występującego pod pseudonimem „Yaro” (Jarosław Płocica). Dzięki niemu, w muzycznym świecie pojawiły się takie gwiazdy jak Reni Jusis, czy Kasia Klich).
  • „Rockmeni kontra cenzorzy” (wspomnienie okoliczności powstania w Koszalinie zespołu Mr. Zoob, znanego z przebojów „Kartka dla Władka”, „Kawałek Podłogi”)

Inne opowieści opracowane przez muzealników z ulicy Młyńskiej przypominały m.in. o koszalińskich tramwajach, porcie morskim w osadzie Czajcze, „Domku Kata”, murach obronnych, dawnym lotnisku przy ul. Morskiej,  o Muzeum Włodzimierza Wysockiego.

Akcja pomimo określonego terminu zakończenia (tj. 29.05) wciąż jeszcze trwa i być może wygaśnie dopiero ok. 21 czerwca. Inicjatywa zyskała duże uznanie na posiedzeniu Komisji Kultury Rady Miasta jako przedsięwzięcie wzbogacające „Dni Koszalina” i bardzo pożyteczne w okresie pandemii „Covid-19”. Tabliczki i wydruk treści zapewniło Muzeum w Koszalinie.