Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Militarne Mazury

Data dodania: 09 września 2019

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Klub 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego zapraszają do udziału w podróży historycznej szlakiem militarnej historii Mazur – krainy sentymentalnych podróży Polaków i Niemców.

Podczas trwającej trzy dni wycieczki autokarowej, zwiedzimy wyjątkowe zabytki architektury militarnej, pola bitew, odbędziemy spotkania z pracownikami muzeów na szlaku naszej podróży. Skosztujemy potraw regionalnych i odkryjemy na nowo zapomniane smaki.

Militarne Mazury

podróż historyczna szlakiem dobrych praktyk

Kętrzyn – Gierłoż – Węgorzewo – Giżycko

 25 – 27 października 2019

Uczestnicy wycieczki będą również podpatrywać dobre praktyki w turystyce kulturowej na  Mazurach. Zwiedzimy m. in. Muzeum Regionalne w Kętrzynie, Muzeum Mazurskie w Owczarni, Mazurskie Muzeum Militariów w Parczu, oraz byłe wojenne kwatery dowództw wojsk niemieckich z okresu II w. św.: Gierłoż, Mamerki, Sztynort, Pozezdrze, twierdze Boyen w Giżycku.

Będziemy również mogli zaobserwować jak wygląda zrewitalizowana wieża wodna w Giżycku, która pełni dziś rolę punktu widokowego, kawiarni i galerii historycznej. Rozwiązania tam przyjęte zamierzamy wdrożyć przy rewitalizacji lotniskowej wieży ciśnień w Dęblinie.

 

wykorzystano fotografię: Twierdza Boyen z lotu ptaka (fot. Adam Brzoza/FOTONOVA)

program

Dzień – 25 października 2019 – piątek

 

5.40 – zbiórka uczestników podróży przed Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

6.00 – wyjazd z Dęblina

13.30 – planowany przyjazd do Kętrzyna

 • Zwiedzanie gotyckiej bazyliki kolegiackiej pod wezwaniem św. Jerzego, sklepienia kryształowe i polichromowana ambona z 1594 r.
 • XIV wieczny zamek pokrzyżacki odbudowany w 1967 r. (obecnie Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego).

15.00 –  Wyjazd do Gierłoży.

15.30 – planowany przyjazd i zakwaterowanie w Ośrodku Edukacji Historyczno Przyrodniczej  Wilczy Szaniec

16.00 – obiad w Restauracji Wilczy Szaniec

17.00 – zwiedzanie byłej wojennej kwatery Adolfa Hitlera w Gierłoży

 • Kwatera Wojenna Adolfa Hitlera w latach 1941 – 1944  Miejsce zamachu na Hitlera 20.07.1944 r. obecnie trwała ruina zachowana jako miejsce pamięci
 • Zwiedzanie zewnętrznych stref kwatery transporterem opancerzonym

19.30 – wieczór integracyjny przy ognisku

 

Dzień – 26 października 2019 – sobota

 

7.30 – 8.00    –  śniadanie

8.15 – wyjazd do Leśniewa

 • Miasto Srokowo
 • Diabla Góra (157 m n.p.m.)

 

Po śmierci kanclerza Ottona Bismarcka 30.07.1898 r. w latach 1901-1902 wzniesiono wieżę widokową upamiętniającą jego osobę. W czasie I wojny światowej, po ciężkich walkach z Rosjanami Srokowo i Diabla Góra zostały zdobyte przez 37. Dywizję Piechoty. W 1924 r. fakt ten został uczczony żeliwną tablicą przymocowaną do kamienia. Zwiedzanie z autokaru.

 

9.15 – zwiedzanie Kanału Mazurskiego – unikatowa budowla z oryginalnymi rozwiązaniami technicznymi o długości 51,3 km ( z czego 22 km znajduje się na terenie Polski), 10 śluz (5 na terenie Polski) oraz dwa jazy walcowo ruchowe konstrukcji betonowej o ręcznym napędzie.

 • Śluza Leśniewo Dolne, 15 % zaawansowania budowy
 • Śluza Leśniewo Górne, 30 % zaawansowania budowy

Prace przy budowie zostały przerwane w 1940 r. i nigdy nie wznowione

 

11.00 – Mamerki – zwiedzanie byłej niemieckiej kwatery naczelnego dowództwa wojsk lądowych ( OKH ) kryptonim „Anna”

 • Strefa I – „Quelle” (Źródło), główne Kwatermistrzostwo Wojsk Lądowych. Mieszkał tu m.in. generał Wagner.
 • Strefa II – „Fritz” (Fryderyk), Sztab Generalny Wojsk Lądowych. Mieszkał tu m.in. feldmarszałek Walter von Brauchitsch, gen. płk. Franz Halder, gen. płk. Friedrich Paulus oraz gen. Adolf Heusinger.
 • Strefa III – „Brigitten Stadt” ( Miasto Brygidy), Służby Pomocnicze obsługi sztabu, łączności i zaopatrzenia.

13.30 – Węgorzewo – zwiedzanie z autokaru

 • Tuż za Węgorzewem po lewej stronie drogi na wzniesieniu zwanym „Szubienica” 149 m n.p.m. znajduje się cmentarz 317 żołnierzy radzieckich poległych w czasie II wojny światowej –  bez zwiedzania.
 • Nieco dalej, w prawo od asfaltu, prowadzi droga polna utwardzona do cmentarza rosyjsko niemieckiego z okresu I wojny światowej. Tu spoczywa 234 rosyjskich i 344 niemieckich żołnierzy poległych w wojnie światowej 1914 – 18. Punkt widokowy na jezioro Święcajty.

14.30 – Pozezdrze – zwiedzanie byłej polowej  kwatery dowódcy SS Heinricha Himmlera

 • Ruiny bunkrów kwatery Himmlera, szefa policji i SS, kryptonim „Hochwald” – Wysoki Las, zwany po wojnie „Czarny Szaniec”, od czarnych uniformów SS.

15.30 – Sztynort – zwiedzanie z autokaru

 • Pałac rodu von Lehndorffów od ponad 500 lat, jednego z najznamienitszych rodów hrabiowskich w Prusach Wschodnich.
 • Od początku lipca 1941 r. do 20.11.1944r. w pałacu zamieszkał minister spraw zagranicznych – Joachim von Ribbentrop.

16.00 – Radzieje – zwiedzanie z autokaru

 • Kwatera polowa szefa Kancelarii Rzeszy Hansa Lammersa.

Oddana do użytku wiosną 1941 r. Przez teren kwatery przebiega w lesie droga betonowa o długości ok. 1 km w kształcie litery „S”. Teren kwatery był otoczony zasiekami z drutów  kolczastych. Użytkowana była w latach 1941-1944.

17.00 – Muzeum Mazurskie w Owczarni

 • Własność prywatna Aleksander i Gabriela Puszko. Prezentacja kultury mazurskiej (polscy ewangelicy w państwie pruskim). Jest to mazurski dom pełen mebli, obrazów, tkanin, naczyń i sprzętów gospodarstwa domowego oraz maszyn rolniczych z lat 1815-1945. Największą atrakcją jest zachowana czarna kuchnia.

18.00 – 20.00 – Biesiada Mazurska przy ognisku

20.30 – Powrót do miejsca zakwaterowania

 

Dzień – 27 października 2019r. – niedziela

 

8.00– 8.30 – Śniadanie

8.50 – wykwaterowanie i wyjazd do Parcza

9.00 – Mazurolandia – zwiedzanie Mazurskiego Muzeum Militariów

11.00 – Giżycko – zwiedzanie Twierdzy Boyen – Pruska twierdza z połowy XIX w. w kształcie gwiazdy, stanowiąca ważny obiekt strategiczny, blokujący od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Zbudowana w latach 1844–1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV, została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy.

12.30 – zwiedzanie wieży ciśnień – punkt widokowy na Jezioro Niegocin, Spacer po Giżycku – molo

14.00 – planowany wyjazd w drogę powrotną do Dęblina

Wyżywienie na trasie we własnym zakresie – suchy prowiant

20.30 – planowany powrót do Dęblina

informacje dla uczestników

Prosimy uczestników podróży o zabranie latarek i wygodnego obuwia oraz stroju turystycznego na wędrówki szlakami pieszymi o małym stopniu trudności. Na czas przejazdu do Kętrzyna 25 października prosimy o zabranie suchego prowiantu.

Koszt udziału jednej osoby przy 44 uczestnikach 360,00 zł

Organizatorzy zapewniają transport, dwa noclegi w warunkach hotelowych, posiłki, opiekę przewodnika, ubezpieczenie OC, bilety wstępu do odwiedzanych miejsc

 

Organizatorzy: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Klub 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie

Partnerzy: Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Srokowo, Mazurskie Muzeum Militariów, Stowarzyszenie Muzealników Polskich oddział Lubelski,

Opracowanie programu Pilot – Przewodnik PTTK : Paweł Pawłowski

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany poszczególnych punktów programu  ze względu na potrzeby grupy i nieprzewidzianych okoliczności.

  

Zgłoszenia do 20 września 2019r za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres : sekretariat@muzeumsp.pl – kontakt w sekretariacie muzeum – tel. CA MON 261-519-450 ; Zakwalifikowane osoby otrzymają nr konta do wpłaty wpisowego, które należy uiścić do dnia  30 września 2019.  W zgłoszeniu prosimy o podanie danych adresowych, nr telefonu, a także nr Pesel niezbędnego do ubezpieczenia.