Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

„Michał Drzazga i jego historia” – nowa wystawa otwarta

Data dodania: 28 kwietnia 2022

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie miało zaszczyt gościć wyjątkowych gości – Pana dr. Andrzeja Drzazgę-Donaldsona, syna kpt. pil. Michała Drzazgi (Donaldsona) oraz jego bliską rodzinę. Pan Andrzej to darczyńca, który przekazał do naszego muzeum archiwum i zbiór pamiątek swojego ojca. Jest to największy dar fotografii, dokumentów i pamiątek pilota, jaki do tej pory otrzymała dęblińska instytucja.

 

Dr Andrzej Drzazga-Donaldson zbiorami ojca zainteresował się po śmierci rodziców. Pierwotnie pamiętniki, zdjęcia i liczne dokumenty oraz unikalny księgozbiór, trafiły w ręce starszego brata pana Andrzeja, Marka, zamierzającego stworzyć biografię ojca. Niestety szybkie odejście Marka pokrzyżowało plan, a materiały wróciły do pana Andrzeja, który postanowił znaleźć dla nich bezpieczne schronienie w miejscu, skąd jego ojciec wykonał swój pierwszy lot. Decyzja ta niezmiernie nas cieszy – pan Andrzej, przekazując pamiątki Michała Drzazgi do naszego muzeum, jak sam mówi, sprawił, że historia lotniczego życia pilota 307 DM, zatoczyła pewien krąg, wykonując ostatnie lądowanie w Dęblinie. Żywimy przekonanie, że nie jest to koniec historii tego lotnika, a dopiero początek jej odkrywania w czym wierzymy, że będziecie nam państwo towarzyszyć.

 

We wzruszającym i ciepłym wystąpieniu dr Andrzej Drzazga-Donaldson wspominał swojego ojca, czego dopełnieniem stał się wymowny fragment z pamiętników Michała Drzazgi, przeczytany przez inicjatora wydarzenia, Jacka Zagożdżona, kierownika działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw MSP. Jeden z zaproszonych gości, pan Wiesław Grudniak, autor strony Niebieska Eskadra oraz pasjonat lotnictwa, podkreślił pochodzenie Michała Drzazgi z pobliskiej miejscowości Osiny w powiecie puławskim, opowiedział o swoich poszukiwaniach aktu urodzenia pilota i jego rodzinnego domu.

 

W czasie oglądania wystawy, nasz szczególny gość, wyczerpująco odpowiadał na pytania publiczności, omawiał odznaczenia i fotografie, inspirując zgromadzonych do zagłębiania się w historię lotnictwa polskiego. Szczerość, otwartość i wzruszenie wypełniały każde zdanie, które wypowiedział pan Andrzej Drzazga-Donaldson. To spotkanie pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

Zbiór zdjęć Michała Drzazgi (Donaldsona), przekazany do naszego archiwum, obejmuje okres od lat 30. XX wieku do 1946 roku, ponadto kilka sztuk fotografii  pochodzi z lat 90. XX wieku. Materiały te poszerzają naszą wiedzę na temat dęblińskiego Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa, Szkoły Podchorążych Lotnictwa, ewakuacji personelu latającego w 1939 roku i podróży pilotów przez Francję do Anglii. Kolekcja pozostaje w opracowaniu z tego powodu wystawa ma charakter czasowy – prezentowana będzie do 25 maja br.

 

Zapraszamy!