MASTER OF THE SUPER MODEL

Data dodania: 03 października 2022

III MITYNG MODELARSKI w naszym Muzeum przeszedł do historii. Trzecia edycja wróciła do Dęblina po dwóch pandemicznych latach i przyciągnęła zacne grono modelarzy. Wszyscy podkreślali znakomitą atmosferę, wysoki poziom konkursu oraz arcyciekawe wydarzenia towarzyszące. Zobaczyliśmy ponad 250 fascynujących modeli.

Podsumowanie zacznijmy jednak od wydarzeń towarzyszących imprezie. Na długo zapamiętamy przelot repliki RWD-8. Ten statek powietrzny był jednym z najliczniejszych w polskich siłach powietrznych przed II wojną światową i był wykorzystywany do szkolenia pilotów między innymi w Dęblinie. Jego widok na niebie oraz wizyta na płycie naszego Muzeum były niczym podróż w czasie i powrót do romantycznego okresu w historii awiacji. Samolot został zbudowany w Warsztacie Lotniczym TZL. Loty ufundowane przez konstruktora i właściciela tej wspaniałej maszyny – Henryka Wickiego, będą nagrodami dla zwycięzców głównych kategorii konkursowych.

Kolejną osobą, która ufundowała jako nagrodę przelot swoim Piper Cubem w barwach amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej, jest Damian Majsak. To prezes firmy KAGERO PUBLISHING, właściciela i wydawcy kultowego tytułu modelarskiego KAGERO SUPER MODEL. Bez Pana Damiana i firmy Kagero nie byłoby Mityngu Modelarskiego w naszym Muzeum. Serdeczne podziękowania za wkład pracy oraz ufundowane nagrody!

Kolejnym punktem programu, który wzbudził niesamowite emocje wśród uczestników Mityngu była niedzielna wycieczka. Zwiedzaliśmy obiekty Lotniczej Akademii Wojskowej, gdzie wręcz wsiedliśmy do maszyn ośrodka treningów symulatorowych, a także zobaczyliśmy hangar i samoloty Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego. Dzięki gościnności 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego obejrzeliśmy Strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej, a także hangar naziemnej obsługi samolotów szkolenia zaawansowanego M-346 „Bielik”. Z kolei w hangarze Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego wsiadaliśmy do maszyn, które powodują dreszcz emocji u miłośników lotnictwa wojskowego. Nie codziennie można zasiąść za sterami Miga-29, Su-22, F-16, Mi-24, czy TS-11 „Iskra”… Mimo, że z wielu miejsc, które odwiedziliśmy tego dnia nie możemy opublikować zdjęć, to na samo wspomnienie tych chwil uczestnikom wycieczki wzrasta ciśnienie. Dziękujemy wojskowym partnerom naszego wydarzenia za otwartość.

Jakże interesującym i bogatym w treść momentem naszego Mityngu była opowieść Dariusza Cymerysa, pilota, instruktora Zaolziańskiego Stowarzyszenia Lotniczego o „Międzynarodowym turnieju lotniczym 1929-1934”, czyli słynnym Challenge’u, w którym zwyciężyli Żwirko i Wigura. Ognisko na terenie naszego Muzeum, w otoczeniu samolotów, radarów, rakiet plot i pojazdów wojskowych było smakowitym (także estetycznie) dodatkiem, który zbudował klimat i atmosferę modelarskiego spotkania.

Jednak w III Mityngu Modelarskim chodziło przede wszystkim o modele oraz ich rywalizację o nagrody dyrektora Muzeum Sił Powietrznych, Pani Beaty Siedleckiej burmistrz Dęblina, która objęła nasze wydarzenie honorowym patronatem oraz wydawnictwa KAGERO PUBLISHING. Sędzią głównym zawodów był wybitny znawca modelarstwa – Pan Tadeusz Wroński, a pomagał mu sędzia techniczny Tomasz Wawrykiewicz. Sędziowanie i ocenianie wielu kategorii konkursowych nie było łatwe. Obrady skończyły się późną nocą z soboty na niedzielę. A oto werdykty jurorów w kilku najważniejszych kategoriach:

Puchar Wydawnictwa Kagero Publishing za najciekawszy model lotniczy w kategorii wiekowej JUNIOR za model „Jedziemy do Gdyni” otrzymał Filip Błaszczyk

Puchar Wydawnictwa Kagero Publishing za najciekawszy model lotniczy w kategorii wiekowej SENIOR za model „Mi-2” otrzymał Piotr Kruk

Puchar Magazynu SuperModel za najciekawszy model lotniczy w kategorii wiekowej SENIOR samoloty odrzutowe, gotowe do lotu za model „F-16 Block 52+” otrzymał Marcin Kwiatkowski

Puchar Wydawnictwa Kagero Publishing za najciekawszy model w kategorii wiekowej SENIOR za model „Leopard 2 A5 Babaryba Edition 2019” otrzymał Andrzej Ligocki

Nagrodę Specjalną Burmistrz Miasta Dęblin za najciekawszy model lotniczy w kategorii wiekowej SENIOR za model „Caudron G.3” otrzymał Andrzej Marchwicki

Nagrodę Specjalną Burmistrz Miasta Dęblin za najciekawszy model lotniczy w kategorii wiekowej SENIOR/samoloty o napędzie odrzutowym za model „Su-22 M4” otrzymał Andrzej Moszczański

Nagrodę Specjalną Burmistrz Miasta Dęblin za najciekawszy model lotniczy gotowy do lotu samolot 1:72 w kategorii wiekowej SENIOR za model „Supermarine SOUTHAMPTON Mk-1” otrzymał Jacek Sznajder

Grand Prix Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych za najciekawszy model lotniczy otrzymał Dariusz Jakubczak za model „M-346”. Twórca tego „Mastera-Bielika” wypożyczył go do Muzeum Sił Powietrznych. Model będzie można oglądać w naszej siedzibie do początków listopada.

Pełna lista znajduje się pod linkiem: https://scale-modeling.com/pl-PL/Home/Results/49 lista nagrodzonych

Wszystkim uczestnikom oraz laureatom III Mityngu Modelarskiego serdecznie dziękujemy za przyjazd oraz gratulujemy pasji, której efekty wszyscy możemy podziwiać. Link do pełnej fotorelacji: https://photos.app.goo.gl/YkytBD7L9uq3gMkS8

Dziękujemy również naszym partnerom, czyli FRYGI.PL, TOMCATSKY oraz Kieleckim Dzikom, czyli klubowi Modelarze Kieleccy -Pacific Air War Collection, którzy pomogli zbudować atmosferę modelarskiego i lotniczego wydarzenia.

Zapraszamy za rok!