Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Master of the SUPER MODEL

Data dodania: 02 października 2023

IV MITYNG MODELARSKI w naszym Muzeum przeszedł do historii. Czwarta edycja przyciągnęła zacne grono modelarzy. Zobaczyliśmy niemal 300 wspaniałych modeli konkursowych – po raz pierwszy konstrukcjom plastikowym towarzyszyły także kartonowe. Ponadto kolejne kilkadziesiąt modeli zaprezentowały zaprzyjaźnione kluby modelarskie na swoich stoiskach. Wszyscy podkreślali znakomitą atmosferę, wysoki poziom konkursu oraz interesujące wydarzenia towarzyszące.

 

Podsumowanie zacznijmy od wydarzeń towarzyszących imprezie. Na długo zapamiętamy przylot repliki RWD-5R. Ten statek powietrzny jest latającą kopią samolotu, którym Stanisław Skarżyński 90 lat temu przeleciał przez Atlantyk. Na nasz Mityng przyleciał nim z Łososiny Dolnej Piotr Wszołek – członek Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991.

 

Wielkim nieobecnym wydarzenia był Damian Majsak, prezes firmy KAGERO PUBLISHING, właściciela i wydawcy kultowego tytułu modelarskiego KAGERO SUPER MODEL. Niestety doznał kontuzji w momencie, kiedy szykował się do wylotu na Mityng swoim Piper Cubem w barwach amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Bez zaangażowania Pana Damiana i firmy Kagero nie byłoby Mityngu Modelarskiego w naszym Muzeum. Serdeczne podziękowania za wkład pracy oraz ufundowane nagrody. Życzymy powrotu do zdrowia Panu Damianowi, a SUPER MODELOWI dalszych lat wspaniałego rozwoju w jego 18. urodziny, które celebrowaliśmy podczas Mityngu!

 

Kolejnym punktem programu, który wzbudził niesamowite emocje wśród uczestników Mityngu była niedzielna wycieczka. Zwiedzaliśmy obiekty Lotniczej Akademii Wojskowej. Dzięki gościnności 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego obejrzeliśmy hangar naziemnej obsługi samolotów szkolenia zaawansowanego M-346 „Bielik” oraz domek pilotów. Z kolei w hangarze Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego wsiadaliśmy do maszyn, które powodują dreszczyk emocji u miłośników lotnictwa wojskowego. Nie codziennie można zasiąść za sterami MiGa-29, Su-22, F-16, Mi-24, czy TS-11 „Iskra”… Mimo, że z wielu miejsc, które odwiedziliśmy tego dnia nie możemy opublikować zdjęć, to na samo wspomnienie tych chwil uczestnikom wycieczki wzrasta ciśnienie. Dziękujemy wojskowym partnerom naszego wydarzenia za otwartość.

 

Jednak w IV Mityngu Modelarskim chodziło przede wszystkim o modele oraz ich rywalizację o nagrody dyrektora Muzeum Sił Powietrznych, Pani Beaty Siedleckiej burmistrz Dęblina, która objęła nasze wydarzenie honorowym patronatem oraz wydawnictwa KAGERO PUBLISHING. Sędzią głównym zawodów był wybitny znawca modelarstwa i mistrz modelarski – Pan Tadeusz Wroński, a pomagało mu konsylium złożone z przedstawicieli środowisk modelarskich z całej Polski. Poziom prezentowanych modeli rośnie z edycji na edycję Mityngu co nas i widzów cieszy ogromnie, ale nie pomaga sędziom. Ocenianie nie było łatwe, zwłaszcza ze względu na fakt stanięcia w szranki tych samych kategorii modeli kartonowych, plastikowych, żywicznych i metalowych. Obrady zakończyły się już po zamknięciu wystawy. A oto werdykty jurorów w kilku najważniejszych kategoriach:

 

Nagroda urodzinowa wydawnictwa SUPER MODEL trafiła do najmłodszej uczestniczki – 5 letniej Hani Wójcik

 

Puchary Wydawnictwa SUPER MODEL ufundowane przez Kagero Publishing otrzymali:

– za model „Halberstadt Cl.II” w kategorii Samoloty do 1921 r., 1:50-1:48 i większe, Senior – Przemysław Litewka

– za model „OJKM Wodnik” w kategorii Modele statków i okrętów, skala od 1:1 do 1:400, Senior – Dariusz Goluch

– za model „Ducati Desmosedici Red Diamond” w kategorii Motocykle, Senior – zawodnik z Łotwy Nikolaj Negerish

– za model „ZSU-57-2 Wilk z Driny” w kategorii Pojazdy wojskowe gąsienicowe – 1/35 i większe, gotowe do boju, Senior – Jacek Bołochowski

– za model „Vomag 7 oder 660” w kategorii Pojazdy wojskowe kołowe – wszystkie skale, gotowe do boju, Senior – Tomek Marczyński

– za model „Mój Willys i ja – rekonstrukcja 2023” w kategorii Pojazdy wojskowe kołowe – wszystkie skale, gotowe do boju, Senior – Mariusz Tyrc.

 

Nagrodę Specjalną Burmistrz Miasta Dęblin za model F 16 C w kategorii Samoloty 1:35-1:32 i większe, Senior  otrzymał  Grzegorz Dec.

 

Grand Prix wydawnictwa ANSWER za model „ŁaGG-3 fińskiego lotnictwa wojskowego w kategorii Samoloty 1:35-1:32 i większe, SENIOR otrzymał Jakub Bratkowski.

 

Nagrody Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych otrzymali:

– Andrzej Ligocki za model „MiG – 29 9-13” w kategorii Samoloty o napędzie odrzutowym 1:50-1:48, gotowe do lotu Senior

– Jacek Bołochowski za model „VK 1602 – Berlin 1946” w kategorii Dioramy lądowe, Senior.

– Mariusz Tyrc za model „F-16C „Dziki Tarchomińskie” w kategorii Samoloty o napędzie odrzutowym 1:50-1:48, otwarte, Senior.

 

Pełna lista nagrodzonych znajduje się w pliku PDF pod linkiem:

Wszystkim uczestnikom oraz laureatom IV Mityngu Modelarskiego serdecznie dziękujemy za przyjazd oraz gratulujemy pasji, której efekty wszyscy możemy podziwiać.

Dziękujemy również naszym partnerom, czyli TOMCATSKY, IPMS, Modelarzom Kieleckim, wydawnictwu ANSWER, którzy pomogli zbudować atmosferę modelarskiego i lotniczego wydarzenia.

Zapraszamy za rok w dn. 28-29 września!