Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Magiczny Lechistan - wernisaż wystawy

Data dodania: 05 listopada 2022

” Tam hen, gdzie niebo spotyka się z ziemią, za owym magicznym horyzontem, leży mój Magiczny Lechistan. Kraina wojowników i mitologicznych hybryd.” W tę magiczną krainę wprowadził nas podczas wieczornego spotkania Dariusz Kaleta – Dariuss, artysta malarz, autor prac, do których obejrzenia zapraszamy Państwa w naszej muzealnej galerii. 

 

„Moja twórczość jest dla mnie przygodą artystyczną całego życia

Tam szczęk oręża i ryk bestii, krwawą rosą opada na puklerze zbrojnych.

Skrzydła husarii orają niebo, a błysk światła, w lunecie snajpera Gromu, pokazuje wykrzywioną twarz orka.

Wszystko już było i wszystko wydarzyć się może. Przeszłość i teraźniejszość zlewają się w … TU i TERAZ – na płótnie.

Dawni i obecni wojownicy walczą ramię w ramię ze Złem – wypełzającym z ich dusz  i mroku podświadomości zbiorowej.

Tam, w Magicznym Lechistanie, jest i miejsce dla Ciebie widzu, więc bądź gotów!”

 

 

 

Dariusz Kaleta (Dariuss)  –  znakomity współczesny polski malarz, którego twórczość przeważnie sytuowana jest w ramach tzw. realizmu magicznego. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w Polsce i wielu krajach Europy. Inicjator i kurator przedsięwzięć i projektów, z zakresu sztuk plastycznych. Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. W swojej twórczości – charakteryzującej się znakomitym warsztatem malarskim –  wielokrotnie odwołuje się m.in. do wielkich polskich twórców: Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Józefa Brandta.

 

Magiczny Lechistan  –  to wystawa składająca się z dwudziestu dwu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych. Niemal wszystkie dzieła wykonane są w konwencji military fantasy.

Autor nawiązuje w nich, ikonograficznie i technicznie do tradycji naszego malarstwa historycznego i symbolistycznego, twórczo wplatając w to współczesne polskie konotacje militarne, a to wszystko wzbogacając jeszcze odniesieniami mitologicznymi.

Trudno byłoby we wspólczesnym polskim malarstwie natrafić na twórcę w sposób tak charakterystyczny korzystającego z historii własnego kraju i nadającego jej  – w sztuce –  nowe ideowe i estetyczne  wartości.

 

Niezwykle atrakcyjny wizualnie projekt znanego kołobrzeskiego artysty plastyka Dariusza Kalety. Tematycznie i edukacyjnie świetnie wpisuje się w misję historycznych muzeów wojskowych. Wystawa miała swoją premierę w 2021 roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, następnie była prezentowana w Muzeum na Zamku w Człuchowie, na Zamku w Liwie i niedawno w Muzeum Narodowym w Przemyślu, ciesząc się wielkim powodzeniem.

 

Wystawa, świetnie wpisuje się w obchody 400. lecia bitwy pod Chocimiem, jak również nawiązuje do  dalszego celebrowania obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Dopiero w 1923 r. II Rzeczpospolita ukształtowała ostatecznie swoje terytorium i ustrój. Odwołania do chwalebnej przeszłości naszego Państwa są jak najbardziej adekwatne do misji muzeów którego Organizatorem jest Minister Obrony Narodowej.

 

Prezentacja wystawy w Muzeum sił Powietrznych w Dęblinie przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.