Łączy nas Wisła

Data dodania: 22 września 2021

W sobotę 18 września 2021 r piąty raz wygłosiliśmy słowa roty ślubowania na Wierność Królowej Polskich rzek- Wisły. Tym razem, ceremonia zaślubin z Wisłą miała miejsce na terenie poligonu saperskiego Wisła, przy murach cytadeli Twierdzy Dęblin a jej celem była prezentacja tradycji wojskowych miasta Dęblin.

Nawiązaliśmy również do hasła tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa „Smaki dziedzictwa”- m.in. poprzez wojskową kuchnię i żołnierską grochówkę. Swoje stoiska edukacyjno – promocyjne zaprezentowały muzea i stowarzyszenia: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Czartoryskich w Puławach,  Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie, 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefa Czarnieckiego oraz Fundacja Grom Siła i Honor.

Wyjątkową okazją do spotkania był „Dzień otwartych koszar” w 1. Dęblińskim Batalionie Drogowo-Mostowym.  Oprócz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu dęblińskiej jednostki inżynieryjnej można było obejrzeć galerię historyczną w Bramie Lubelskiej poświęconą historii Twierdzy Dęblin. W czasie wojskowego pikniku nad Wisłą, wraz z przewodnikami z Towarzystwa Przyjaciół Dęblina poznawaliśmy także zakamarki niedostępnej na co dzień dęblińskiej cytadeli.

Swoje możliwości techniczno – sprawnościowe, zaprezentowały w formie dynamicznych pokazów gospodarze cytadeli tj. 1. Batalion Drogowo – Mostowy oraz 22. Dębliński Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

Największą atrakcją były niewątpliwie pokazy dynamiczne w wykonaniu żołnierzy WOT z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki oraz ćwiczenie „ewakuacji ludności z zagrożonego rejonu” na potężnych amfibiach czyli pływających transporterach samobieżnych PTS, które zorganizował 1. BDM.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była ceremonia Zaślubin z Wisłą – uroczysta przysięga tuż nad brzegiem rzeki, z udziałem uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, przedstawicieli Ligii Morskiej i Rzecznej oraz władz samorządowych.

Jak co roku, celebrantami wydarzenia były oddziały Ligi Morskiej z Kołobrzegu i Wyszkowa. Ceremonię zaślubin poprowadził kmdr SG Marek Padjas – wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej. Sztandarowi Ligowemu towarzyszyły flagi Dęblina ( Burmistrz Beata Siedlecka), Kołobrzegu (Prezes oddziału LMiR Gabriela Antos) i Wyszkowa (Prezes oddziału LMiR Elżbieta Kasińska).

Hymn do Bałtyku  oraz inne pieśni morskie zagrała Orkiestra Wojskowa z Dęblina pod kierownictwem kpt. Andrzeja Greszty.

Ceremonię poprzedziło uroczyste wręczenie odznaczenia przyznanego przez Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie: Krzyża „Pro Mari Nostro” za odtwarzanie historii ludzi, miejsc i tradycji nadwiślańskich oraz organizację Zaślubin z Wisłą.

W wydarzeniu uczestniczyło blisko 800 osób, w tym zaproszeni goście: Wiceadmirał Krzysztof Jaworski (Dowódca Centrum Operacji Morskich), Janusz Wawerski – doradca Ministra Edukacji i Nauki, Grzegorz Korycki – reprezentujący Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, Przewodniczący Rady Miasta Dęblin wraz z Radnymi.

tekst: Malwina Markiewicz,

fotografie: Jacek Zagożdżon

galeria GOOGLE

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pragnie serdecznie podziękować:

ppłk mgr inż. Jackowi Zaniewskiemu- Dowódcy oraz żołnierzom 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego

płk Stanisławowi Guźmiędze- Dowódcy oraz żołnierzom 22. Dęblińskiej Brygady Lekkiej Piechoty WOT

p. Grażynie Szczepańskiej- Prezes oraz Członkom Towarzystwa Przyjaciół Dęblina

płk rez. mgr inż. Andrzejowi Jaworskiemu- Dyrektorowi, pracownikom oraz uczniom Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie

mjr rez. nawig Mirosławowi Michalukowi – Kierownikowi Klubu 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego

kpt. Andrzejowi Greszcie- Kierownikowi Orkiestry Wojskowej w Dęblinie

p. Magdalenie Krasuskiej- Dyrektor oraz pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie

p. Honoracie Mielniczenko – dyrektor oraz pracownikom Muzeum Czartoryskich w Puławach