Ku pamięci ofiarom Katastrofy Smoleńskiej

Data dodania: 07 kwietnia 2023

Z okazji 13. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Monika Żmuda wraz z Dowódcą 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego gen. bryg. pil. dr. inż. Grzegorzem Ślusarzem oraz dowódcami, komendantami i przedstawicielami instytucji Garnizonu Dęblin, złożyła wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej lotników, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu z delegacją na uroczyste obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W katastrofie zginęło 96 osób, w tym Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy Sił Zbrojnych, przedstawiciele Sejmu i Senatu, instytucji państwowych i organizacji społecznych, duchowni.

Pośród ofiar znalazł się również Dowódca Sił Powietrznych generał pilot Andrzej Błasik.

Tablica memoratywna odsłonięta w 2020 roku poświęcona jest Dowódcy Sił Powietrznych oraz załodze samolotu TU-154M nr 101 z 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, w której skład wchodzili: dowódca załogi – mjr. pil. Arkadiusz Protasiuk, drugi pilot – ppłk pil. Robert Grzywna, nawigator –  kpt. pil. Artur Ziętek, inżynier pokładowy – ppor. Andrzej Michalak, stewardesy: Natalia Januszko, Justyna Moniuszko, Barbara Maciejczyk.

Wraz z realistycznym rzeźbiarskim popiersiem generała pilota Andrzeja Błasika i tablicą poświęconą generałowi – inicjatorowi powstania Muzeum w Dęblinie, tworzy „Bramę Pamięci”- miejsca dedykowanego osobom i wydarzeniom ważnym dla historii polskiego lotnictwa.

Brama Pamięci została uroczyście odsłonięta 26 sierpnia 2021 roku przez  p. Ewę Błasik – wdowę po Generale Andrzeju Błasiku.