książka "Lotnicze świadectwa wizyt św. Jana Pawła II do ojczyzny" - już w sprzedaży

Data dodania: 27 października 2020

Miło nam poinformować, iż wydaliśmy publikację pt. Lotnicze świadectwa wizyt św. Jana Pawła II do Ojczyzny. Zabezpieczenie pielgrzymek przez Siły Powietrzne RP.

Książka prezentuje wystąpienia prelegentów, stanowiąc dokumentację konferencji, zorganizowanej w 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Polski, i jest naszym wkładem w uroczyste obchody Roku świętego Jana Pawła II, ustanowionego uchwałą Senatu RP z okazji 100 urodzin Karola Wojtyły.

Prezentacja udziału polskiego lotnictwa wojskowego w podróżach apostolskich Jana Pawła II,  odbyła się formie konferencji popularnonaukowej pt. Lotnicze świadectwa wizyt św. Jana Pawła II do Ojczyzny. Zabezpieczenie pielgrzymek przez Siły Powietrzne RP, która miała miejsce 16 października 2019 roku w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Celem seminarium było przedstawienie historii pielgrzymek Jana Pawła II do Polski z perspektywy ich zabezpieczenia, szczególnie ich transportu lotniczego, w którym brali udział żołnierze i sprzęt Sił Powietrznych. Zaprosiliśmy do udziału w seminarium świadków, organizatorów tych masowych przedsięwzięć, historyków, pasjonatów oraz wszystkich tych, którym historia lotnictwa oraz dzieje papieskich pielgrzymek do Polski są bliskie. Uczestnicy konferencji sięgnęli pamięcią do tych wydarzeń, ukazując ogrom wysiłku organizacyjnego i logistycznego żołnierzy Wojska Polskiego.

Zachęcając do lektury, pragnę jednocześnie złożyć serdeczne podziękowania wszystkim partnerom i uczestnikom konferencji, którą zainicjowało Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II – Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Lublinie.

Zapraszam do lektury

Paweł Pawłowski – Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

wydawnictwo Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, wydanie I, Dęblin 2020, ISBN 978-83-66042-06-3, 90 stron

książka prezentuje referaty:

• gen. bryg. pil. rez. dr Ryszard Hać – Lotnicze świadectwa pielgrzymek Papieża JP II do Ojczyzny
  • Ryszard Zawadowski – Formy upamiętniania pontyfikatu Papieża Polaka w skali całego kraju
  • Mateusz Tułodziecki – Śmigłowiec papieski w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
  • płk rez. pil. Janusz Urbaniak – 103 „papieski”- zapomniana pielgrzymka
  • płk rez. dr Andrzej Szmania – Pielgrzymka do ojczyzny w 1997 roku
  • płk dypl. pil. Leonard Ciosek – Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny w 1999 roku
  • Marcin Arbuz – Wizyta Papieża na lotnisku Szkoły Orląt w Radomiu 4 czerwca 1991 roku

słowo wstępne: Paweł Pawłowski, Beata Siedlecka (Burmistrz Dęblina)