Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Koszaliński „Łucznik” czyli nowy witacz dla Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie

Data dodania: 14 stycznia 2021

Do panteonu znanych przedstawień postaci z łukiem, jak bydgoska „Łuczniczka”, wrocławski „Amor na Pegazie” czy „Łucznik” z Radomia, dołączy już wkrótce nowa rzeźba w Koszalinie.

 

W rękach st. kpr. Patryka Króla, żołnierza 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego powstaje kolejne i wyjątkowe dzieło. Będzie ono witaczem Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, łączącym w sobie bogatą symbolikę historii i tradycji obrońców polskiego nieba.

 

W swojej pracy artysta wykorzystał podstawę 85 mm armaty przeciwlotniczej wz. 39 (KS-12) wraz z lufą i zamkiem oraz skrzydło samolotu myśliwskiego MiG-21. Oba elementy stanowić będą rdzeń powstającego dzieła, i jednoznacznie mają się kojarzyć z charakterem i specyfiką  koszalińskiego Muzeum.

W projekcie, lufa skierowana jest pionowo ku niebu, jakby przywoływała słowa przedwojennej pieśni przeciwlotników autorstwa Adama Kowalskiego: „(…) Hej, kanonierzy, lufy w obłoki / Celnych pocisków niech bije grad / By chciwy jastrząb nie umknął z drogi / I zgruchotany do stóp nam padł (…)

Pieśń artylerii przeciwlotniczej, słowa i muzyka Adama Kowalskiego [w:] Żołnierz Polski, nr 13 z 1.05.1939.

 

Do lufy nieprzypadkowo zostało dołączone skrzydło samolotu myśliwskiego MiG-21. Samoloty tego typu stacjonowały bowiem w podkoszalińskim Zegrzu Pomorskim, wchodząc w skład 26. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK a następnie 9. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, rozformowanego ostatecznie w 2000 roku.

Dziewięć lat wcześniej, na lotnisku tej jednostki, podczas czwartej Pielgrzymki do Ojczyzny, 2 czerwca 1991 r. Papież Jan Paweł II spotkał się po raz pierwszy z Wojskiem Polskim. W nocy z 1 na 2 czerwca 1991 r. czekało tam na niego ok. 40 tys. wojskowych wraz z rodzinami. Te dwa symbole nasuwają skojarzenia tzw. parasola ochronnego nad polskim niebem.

 

Na skrzydle – oprócz lotniczej „szachownicy” – znajdzie się także logo i nazwa oddziału Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Autor w swym dziele nie zapomniał o jeszcze jednym wyjątkowym akcencie. Od 1948 r. Koszalin jest kuźnią kadr polskiej broni przeciwlotniczej. Tu znajdowała się wyższa szkoła oficerska, której tradycje dziedziczy dziś Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, tu także stacjonuje 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy, będący największą jednostką wojskową miejscowego garnizonu. Jego symbolem jest skierowany pionowo w niebo łuk z napiętą strzałą. I właśnie postać łucznika wypatrującego celu w powietrzu będzie trzecim elementem w instalacji artystycznej st. kpr. Patryka Króla.

 

Dzieło u podstawy będzie miało ok. 7 metrów długości i ok. 6,5 m. wysokości. Nieznane jest jeszcze miejsce wyeksponowania „witacza”, ale obecnie czynimy starania by stanęło w widocznym punkcie Koszalina, kierując miłośników historii do Muzeum Obrony Przeciwlotniczej i promując przeciwlotnicze tradycje miasta.

 

 

St. kpr. Patryk Król jest autorem licznych prac artystycznych, z których kilka można m.in. podziwiać w zbiorach koszalińskiego Muzeum Obrony Przeciwlotniczej: „Drzewo twórców 100-lecia Niepodległej Polski” (wraz z kapsułą czasu”) oraz  postać „Husarza” łączącego w sobie wielowiekowe tradycje polskiego oręża.

Mamy nadzieję, że już wkrótce zaprosimy Państwa do wspólnego podziwiania nowej instalacji artystycznej.

 

tekst: Wojciech Grobelski, Paweł Pawłowski