Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Koszalińska Noc Muzeów

Data dodania: 16 maja 2022

Ponad półtora tysiąca osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i przekroczyło podwoje Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie podczas tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów, której przyświecało hasło „Siła Muzeów”.

Tłumy ludzi – wśród nich całe rodziny – już wcześniej ustawiały się w kolejce przed bramą naszego obiektu. Przybyłych gości powitała Orkiestra Wojskowa z Koszalina, która w swoim specjalnym programie wykonała nie tylko marsze wojskowe, ale również popularne melodie rozrywkowe.  Furorę zrobiła również druhna Jaśmina Wenta z harcerskiego zespołu artystycznego Hufca ZHP w Sławnie im. Wojsk Ochrony Pogranicza.

Specjalnie z okazji Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla naszych widzów prezentacje muzealnych zabytków w nowym świetle. Pokazom wystaw czasowych i nowych muzealiów towarzyszyły gawędy i krótkie pogadanki  o dawnym uzbrojeniu i umundurowaniu.

Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta urządziło pokaz trenażerów do szkolenia obsług przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych oraz broni strzeleckiej. Swoje zbiory prywatne zaprezentowali kolekcjonerzy zrzeszeni w „bractwach kurkowych” a także pasjonaci militariów. Sympatycznym akcentem okazał się również przyjazd kawalkady zabytkowych pojazdów ze Stowarzyszenia „Klasyczny Koszalin”.

Z zasłyszanych komentarzy wiadomo nam, że po dwóch latach pandemii, muzealna Noc w Koszalinie była bardzo oczekiwana i miło przyjęta.

 

Pragniemy podziękować wszystkim partnerom za współpracę przy organizacji tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

 

tekst: Wojciech Grobelski, zdjęcia: Wojciech Grobelski, Ryszard Szmania, Marzena Gacek