Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Konkurs walentynkowy rozstrzygnięty

Data dodania: 17 lutego 2021

Konkurs walentynkowy w Muzeum Sił Powietrznych pt.” Znajdź Miłość w muzeum” został rozstrzygnięty.

W niedzielę 14 lutego 2021 r. nasi widzowie z chęcią wzięli udział w naszym konkursie. Jego celem było odkrywanie wystaw muzeum na nowo po trudnym okresie kwarantanny spowodowanej epidemią, inspirowanie do aktywności twórczej oraz sposób na alternatywne spędzanie czasu poprzez rozbudzanie wyobraźni i kreatywności. Konkurs dedykowany był dla osób pełnoletnich i dzieci pod opieką dorosłych. W konkursie wzięły udział 24 osoby. Komisja Konkursowa obradowała w składzie: Roman Błachnio, Milena Przychodzeń, Katarzyna Gajo.

 

Uczestnicy z ogromnym zapałem szukali MIŁOŚCI na wystawach i w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych. Znajdowali eksponaty kojarzące się z miłością i  uzasadniali swój wybór. Zaangażowanie uczestników potwierdziło tezę,  że w muzeum techniki też można znaleźć miłość, co z wielkim sukcesem udało się naszym zwycięzcom konkursu.

 

Muzealne odkrycia Miłości:

  • Miłość do wolności-jako niepodległej Polski, Polski wolnej. Miłość do poczucia wolności w przestworzach, w chmurach, na niebie. Miłość jaką mamy w sobie przychodząc tutaj i szkoląc się na podoficerów.
  • Samolot Martinsyde F4 Buzzard Dowódcy lotnictwa gen. pil. Włodzimierza Zagórskiego z 1925 budzi moje skojarzenia z miłością i św zakochanych ze względu na czerwono-białe barwy.
  • Miłość w Muzeum widać na każdym kroku. Miłość do ojczyzny i pasja do latania widoczna jest w każdej fotografii i odczuwalna w atmosferze. Naszą szczególną uwagę zwrócił pamiętnik porucznika pilota Włodzimierza Klawe. Opisana historia przeniosła nas do tamtych czasów i pozwoliła jeszcze lepiej zrozumieć uczucia towarzyszące tamtejszym chwilom. Miłość do tego kim jesteś, za co walczysz i dla kogo żyjesz.
  • Kocham samoloty dlatego, że pomogły wygrać II wojnę światową.
  • Makieta Lotniska Dęblin- jest tam dom, w którym mieszkała poetka przeżywająca Miłość do oficera (Pawlikowska-Jasnorzewska). Dom lotnika- lotnicy zapatrzeni w zdjęcia swoich kobiet. Sztandar Polskich Sił Powietrznych- symbol miłości do ojczyzny.
  • Znalazłam Miłość na liście- odbite usta jakiejś Pani, która prawdopodobnie zakochała się w lotniku. Wielką Miłość do ojczyzny odnalazłam widząc sztandar a na nim napis „Miłość żąda ofiary”. Generał Stanisław Skalski został skazany na karę śmierci za miłość do ojczyzny.

 

Komisja konkursowa wyłoniła trzy pierwsze nagrody za najciekawsze opisy, oraz cztery nagrody pocieszenia za równie ciekawe i twórcze skojarzenia. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły Panie: Natalia Milewska, Agnieszka Suliga oraz Iwona Kołatka. Nagrodami były kalendarze z sesji Full Force Artura Kielaka oraz muzealne smycze i breloki.

Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy wygranej i serdecznie zachęcamy wszystkich zwiedzających do podejmowania tego typu wyzwań.