Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Kolejny zabytek w programie „Pod dobrymi skrzydłami”

Data dodania: 13 października 2021

Samochód ciężarowy Star 266 z zabudową specjalną- Cysterną paliwową CD-5 zostanie poddany odbudowie i renowacji przez Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. w Dęblinie. Pojazd z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie dołączył tym samym do programu pn. „Pod dobrymi skrzydłami”, który od 2017 roku umożliwił już kilku muzealnym eksponatom odzyskać ich dawny blask i sprawność.

 

Mecenas Kultury – Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A po raz drugi przystąpił do muzealnego programu: w roku 2020 firma objęła mecenatem Startowe Stanowisko Dowodzenia SSD-2M na samochodzie Star 266 tzw. „Krasulę”. https://muzeumsp.pl/aktualnosci/star-266-krasula-wrocila-na-wystawe-po-renowacji/

Umowę o współpracę w zakresie renowacji podpisano 12 października 2021 r.

 

W imieniu stron sygnowali ją: Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – pan Paweł Pawłowski oraz Prezes Zarządu Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych S.A. – pan Bernard Ściechowski.

 

Zakres prac renowacyjnych przewiduje m.in. uzupełnienie brakujących części pojazdu, wykonanie niezbędnych prac blacharskich, uzupełnienie karoserii oraz wykonanie oryginalnego malowania.

Zakończenie procesu renowacji planowane jest wiosną 2022 roku.

Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. powstały w 1959 r., specjalizują się w produkcji oraz remontach sprzętu inżynieryjnego dla  Sił Zbrojnych oraz na rynek cywilny.

PRODUKCJA:

  • kontenery w pełnym zakresie wielkości z dodatkowym wyposażeniem;
  • sprzęt o zastosowaniu wojskowym;
  • konstrukcje stalowe, w tym wielkogabarytowe.

REMONTY:

  • maszyny do prac ziemnych;
  • sprzęt przeprawowy i do budowy mostów;
  • opancerzony sprzęt gąsienicowy;
  • pojazdy samochodowe;
  • silniki  wysokoprężne.

Samochód ciężarowy STAR 266 z zabudową specjalną – Cysterną paliwową CD-5, nr rej. UHO 3853., przekazany został do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przez 16 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Drawsku Pomorskim.

Cysterny tego typu były wykorzystywane między innymi do dostarczania paliwa na lotniskach. Dystrybutor umożliwia tankowanie pojazdów bezpośrednio z cysterny z jednoczesnym pomiarem ilości tankowanego paliwa. Wydajność pompy dystrybutora: 320 l/min.  STAR 266 to podstawowy terenowy samochód ciężarowy średniej ładowności Wojska Polskiego od lat 70-tych. Produkcja seryjna w Fabryce Samochodów Ciężarowych „STAR” w Starachowicach trwała w latach 1973-2000. Zastąpił w produkcji samochody rodziny STAR 66 – 660. Okazał się bardzo udanym pojazdem, używanym w bardzo licznych wersjach zabudowy: od typowej ciężarówki ze skrzynią, przez nadwozia zamknięte, specjalne , aż po cysterny, koparki, dźwigi. Pojazd zdobył także uznanie zagranicą. Wyeksportowano łącznie 4659 sztuk do ZSRR, Węgier, Angoli, Jemenu, Libii i Birmy.