Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

"Katiusza” powróciła na ekspozycję

Data dodania: 13 maja 2022

Po zimowej przerwie na ekspozycję stałą w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie powróciła artyleryjska wyrzutnia rakietowa BM-13 „Katiusza”.

W sezonie zimowym pojazd był zabezpieczony przez warunkami atmosferycznymi na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, dzięki wsparciu udzielonym nam przez Komendanta płk. Józefa Trejdera.

 

Wyrzutnia przeszła dwuletnią gruntowną renowację w 8. Batalionie Remontowym w Kołobrzegu. Zalecenia konserwatorskie wymagały zatem specjalnej opieki dla muzealium ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

Przypomnijmy, że samobieżna wyrzutnia pocisków rakietowych na samochodzie ZIS 151 przez wiele lat była eksponowana pod gołym niebem w Muzeum8. Dywizji Obrony Wybrzeża w Koszalinie. Decyzją Ministra Obrony Narodowej została przekazana dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W latach 2019-2021 wykonana została renowacja tego wyjątkowego obiektu. Pojazd został wypiaskowany i odtworzono zniszczone pokrycia blacharskie. Uzupełniono brakujące okna  i odtworzono całą kabinę wraz z przyrządami i zegarami. Wstawiono również silnik, dzięki któremu BM – 13 porusza się samodzielnie. Aby nadać jej bojowego charakteru, odtworzono również rakiety, które w formie drewniano stalowych atrap czynią wyrzutnię jeszcze bardziej atrakcyjną wizualnie.

Oficjalna prezentacja pojazdu po remoncie miała miejsce 3 sierpnia 2021 roku.

 

Z pewnością „Katiusza” będzie jedną z „gwiazd’ tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, na którą zapraszamy naszych widzów w sobotę 14 maja 2022 r od godziny 18.00 do 23.00.

 

tekst: Malwina Markiewicz, zdjęcia Artur Mackiewicz

więcej o renowacji wyrzutni: artykuł