Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Kapitał Kultury- Podsumowaliśmy 2022 rok

Data dodania: 03 grudnia 2022
W pierwszy grudniowy wieczór spotkaliśmy się w gronie przyjaciół, partnerów i muzealników, by wspólnie podsumować kulturalny rok 2022 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. „Kapitał Kultury” to wydarzenie adresowane do naszych ambasadorów, partnerów, wolontariuszy, pracowników i wszystkich osób wspierających rozwój i markę Muzeum oraz aktywnie uczestniczących w tworzeniu otoczenia naszej instytucji. To czas na podsumowanie działań i podziękowania dla wszystkich, którzy nas w ich wykonaniu wsparli.
Spotkanie organizowane po raz drugi (pierwsze odbyło się w 2019 roku), po przerwie spowodowanej pandemią, było także okazją do podsumowania kadencji w latach 2017-2022 przez dyrektora Muzeum p. Pawła Pawłowskiego.
Okres ten obfitował w wiele podjętych działań w zakresie gromadzenia, ochrony i upowszechniania dziedzictwa kultury oraz historii lotnictwa wojskowego i techniki lotniczej.  To ponad 65 wystaw czasowych i blisko 70 poza siedzibą muzeum, 20 publikacji muzealnych, wiele wdrożonych regulacji prawnych i administracyjnych oraz zrealizowanych inwestycji, których celem było podniesienie bezpieczeństwa zbiorów, poprawa estetyki ekspozycji oraz ułatwienie dostępu do zbiorów publiczności. To także profesjonalizacja kadry, poprawa komunikacji z widzami, rozwój oferty edukacyjnej.
Kluczowym dla nas był rok 2018- jubileusz Stulecia polskiego lotnictwa i nowa aranżacja wystawy stałej, 2019 – rok to jubileusz 100-lecia polsko-amerykańskiej współpracy lotniczej i piknik Good Morning Dęblin, 2020-  to okres pandemii i wdrażania nowych form kontaktu z widzami oraz rok 2021- w którym obchodziliśmy 10-lecie utworzenia Muzeum.Wspólnie z partnerami organizowaliśmy wiele wydarzeń kulturalnych, konferencji, spotkań i projektów naukowych. Do projektu „Pod dobrymi skrzydłami” dołączyło wielu mecenasów, dzięki którym mogliśmy poddać konserwacji kilka obiektów wielkogabarytowych z naszej kolekcji.
Ostatnie 6 lat to stały wzrost frekwencji widzów i przychodów. Szczególnie w tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę widzów- ponad 51.100 osób.
Dyrektor Muzeum Paweł Pawłowski zaprezentował zgromadzonym gościom plany inwestycyjne – rewitalizacja lotniskowej wieży ciśnień (obiektu pozyskanego w tym roku przez Muzeum) oraz koncepcja budowy lekkich zadaszeń nad ekspozycją plenerową.
Historii wieży ciśnień poświęcona została najnowsza muzealna publikacja, którą zaprezentowano podczas spotkania.
„Kapitał Kultury” był doskonałym momentem do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla Muzeum Sił Powietrznych. Do grona Ambasadorów naszej placówki, wyróżnionych tym tytułem w 2019 roku (Andrzeja Królikowskiego, Wiesława Grudniaka i Ryszarda Zawadowskiego) dołączyły  w tym roku dwa stowarzyszenia: Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego i Towarzystwo Przyjaciół Dęblina.
Wyróżnienie w postaci statuetki Orła z Blackpool otrzymał pan gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła – Inspektor Sił Powietrznych DRSZ oraz Przewodniczący Rady Muzeum w kadencji 2022-2025.
Podziękowania za osobiste zaangażowanie w muzealne projekty otrzymali:
– gen. bryg. pil. dr Krzysztof Cur, Rektor – Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie
– gen. bryg. pil. dr Grzegorz Ślusarz, Dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie
– płk pil. dr inż. Paweł Marcinkowski, Dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie
– płk mgr inż. Mariusz Boruciński, Komendant Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
– ppłk Jacek Zaniewski, Dowódca 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego
– ppłk mgr inż. Andrzej Jaworski, Dyrektor Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie
– mjr Mirosław Michaluk, Prezes Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
– Beata Siedlecka, Burmistrz Miasta Dęblin
– Dariusz Szczygielski, Starosta Rycki
– Tomasz Miegoń, Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
– Jacek Zagożdżon, Kierownik Działu Historii Lotnictwa i Edukacji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
– Malwina Markiewicz, Kierownik Działu Marketingu i Wydawnictw Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Na scenie usłyszeliśmy i zobaczyliśmy muzyczne interpretacje utworów lotniczych wykonane przez zespół Dywizjon z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, wykonane pod kierunkiem Andrzeja „Cypisa” Królikowskiego. Szczególnie wzruszająco zabrzmiały „Skrzydła nad Kazimierzem”, „To jest Dęblin” oraz „Chmury”. Utwór „Alleluja” publiczność odśpiewała wraz z artystami.
Gwiazdą muzyczną wieczoru był zespół Sklep z Ptasimi Piórami ze Szczecina, wykonujący głównie repertuar autorski, który zaliczyć można do nurtu poezji śpiewanej. Usłyszeliśmy m.in. „Stempelek”, „Podróż dookoła siebie”, „Głowy z kamienia”. Niespodzianką dla publiczności było wspólne wykonanie utworu „Złoty łańcuszek” (z repertuaru zespołu Jak wolność to wolność) z udziałem samego Dyrektora Muzeum Pawła Pawłowskiego.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i dziękujemy za Wasze zaangażowanie.
Dziękujemy naszym nieocenionym partnerom za pomoc techniczną w organizacji gali: Powiatowemu Instytutowi Kultury w Iłży oraz Klubowi 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.
zdjęcia: Jacek Zagożdżon, Ula Krzemińska