Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Jubileusz 35-lecia Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP

Data dodania: 10 czerwca 2024

Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP to największa w kraju organizacja skupiająca żołnierzy sił powietrznych i jednostek lotniczych. Od 35 lat dbają o tradycje polskiego lotnictwa, a założycielem był pułkownik Tadeusz Myśko. Głównym celem stowarzyszenia jest integracja byłych żołnierzy lotnictwa wojskowego Sił Zbrojnych RP i popularyzacja wiedzy o lotnictwie w środowiskach cywilnych, a szczególnie wśród młodzieży. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez kultywowanie tradycji lotnictwa wojskowego Sił Zbrojnych RP. Wśród największych zasług stowarzyszenia prezes Stefan Czmur wymienia sfinansowanie repliki zniszczonego przez Niemców dzwonu Żwirki i Wigury.

 

Oryginalny dzwon odlany w zakładzie ludwisarskim Felczyńskich nigdy nie trafił do Cierlicka, gdzie miał zawisnąć, by upamiętnić Franciszka Żwirko i Stanisława Wigurę. Został zabezpieczony i przez kolejne lata prezentowany był w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, skąd niestety odebrany został przez okupantów i przetopiony. Staraniem Stowarzyszenia ta sama ludwisarnia wykonała dwie mniejsze repliki odwzorowując detale obrazów, ornamentów i treści z oryginału zachowane w fotografiach i matrycach zakładowych. Jeden z dzwonów znajduje się w naszym muzeum, drugi w Domu Polskim Żwirki i Wigury w Cierlicku w Czechach.

 

Dziś stowarzyszenie liczy 17 oddziałów i 1200 członków z siedzibą główną w Poznaniu. Wśród nich jest  35 generałów, między innymi były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Lech Majewski czy były dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej gen. broni Jerzy Gotowała. Członkami są piloci, technicy, ale także miłośnicy lotnictwa. Teraz organizacja prowadzi projekt „Mural w każdym garnizonie lotniczym”. Powstało kilka malowideł, ale stowarzyszenie cały czas stara się o utworzenie nowych w Poznaniu i Warszawie. Prezesem Zarządu Głównego jest gen. bryg. prof. dr inż. Stefan Czmur.

 

W dniu 7.06.2024 r. w murach neorenesansowego pałacu w Biedrusku koło Poznania odbyła się uroczystość 35- lecia powstania tej organizacji. W wydarzeniu udział wzięła również dyrektor Muzeum Sił Powietrznych, Monika Żmuda. Jubileusz był piękną okazją do podziękowań, wyróżnień i podsumowania minionych lat. Pani dyrektor podczas wystąpienia okolicznościowego podziękowała Zarządowi oraz członkom stowarzyszenia za aktywne działanie w sferze upamiętniania osób i wydarzeń związanych z polskim lotnictwem wojskowym spod biało- czerwonej szachownicy. Podkreśliła również ważną rolę stowarzyszenia we wspieraniu działalności statutowej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

Tekst: M. Żmuda, J. Zagożdżon

Zdjęcia: B. Jędrych z Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP