Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Jubileusz 10-lecia CSIL i 15-lecia SPSP

Data dodania: 13 września 2019

13 września 2019 r. przy Pomniku „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”, uroczysty apel z udziałem Sekretarza Stanu MON Wojciecha Skurkiewicza oraz gen. broni Michała Sikory-  I Zastępcy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,  otworzył obchody jubileuszu 10-lecia Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego i 15-lecia Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych. Podczas uroczystości nadano dla CSIL patrona – płk pil. obs. Bernarda Adameckiego – oraz wręczono sztandar dla  SPSP, przyznano również pamiątkowe medale i wyróżnienia.

 

Minister Skurkiewicz podkreślił rolę Sił Powietrznych w strukturach polskiej armii i wskazał, jak ważna jest rola CSIL i SPSP w kształceniu kadry polskiego lotnictwa. Komendant SPSP st. chor. sztab. Paweł Jakubik odebrał z rąk ministra sztandar Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych.

Rodzicami chrzestnymi Sztandaru zostali: Burmistrz miasta Dęblin Beata Siedlecka oraz Dyrektor Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie ppłk rez. pil. mgr inż. Andrzej Jaworski.

Po uroczystym apelu, goście zwiedzili  Muzeum Sił Powietrznych, które specjalnie z okazji święta Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego zaprezentowało nową aranżację ekspozycji głównej w części dotyczącej historii służbie inżynieryjno-lotniczej. Nowa aranżacja powstała we współpracy z żołnierzami CSIL – prezentuje techników lotniczych podczas przygotowania samolotu do lotu.

Na ekspozycji zaprezentowaliśmy również kolekcję kombinezonów lotniczych oraz  pilotek i hełmofonów użyczonych przez pana Mariusza Kozioła- obecnie kierownika lotniska w Białej Podlasce, związanego z lotnictwem od ponad 30 lat. To niezwykle imponująca kolekcja  lotnicza widziana oczami technika, jakim był przez lata swojej pracy pan Kozioł- technik samolotów Lim, absolwent szkoły w Świdniku, pracował na takich statkach powietrznych jak samoloty grupy LIM, TS 11 Iskra oraz śmigłowce MI-2, W3 W Sokół, Kania. W latach 2004-2006  był również Komendantem Podoficerskiej Szkoły Zawodowej i Szkoły Młodszych Specjalistów w ówczesnej WSOSP.

Z inicjatywy mjr. Sławomira Gawła z Lotniczej Akademii Wojskowej mieliśmy okazję zapoznać się z niezwykle rzadkim obiektem- repliką odznaki meteorologa pokładowego, wykonaną specjalnie z okazji wernisażu. W gablocie była prezentowana wraz z rozkazami Dowódcy Polskich Sił Powietrznych z 1944 roku.

Zaprezentowaliśmy także pamiątki po sierżancie pilocie Stefanie Wójtowiczu z 303 Dywizjonu Myśliwskiego, udostępnione na czas uroczystości przez siostrę Matyldę Winiarską, która wraz z rodziną uczestniczyła w wydarzeniu.

 

Wizytę w naszym Muzeum zakończyła prezentacja samolotu szkoleniowego F-16A Block 15 z nr 561, który został użyczony do celów wystawy „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie” przez Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego.