Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Inauguracja spotkań w muzeum

Data dodania: 25 października 2019

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie zainaugurowano 22 października 2019 r. nowy cykl  spotkań pn. „Ludzie z pasją”. Gościem wydarzenia był kpt. rez. Zbigniew Izraelski, koszaliński kolekcjoner i prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”, który opowiedział o swoich zainteresowaniach, najciekawszych eksponatach oraz przygodach związanych z widowiskami historycznymi. Prelegent jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Zawodową służbę wojskową odbywał w jednostkach 8. Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża w Kołobrzegu i Koszalinie. Jest właścicielem licznej kolekcji hełmów oraz orzełków wojskowych. Mimo, iż jest z wykształcenia artylerzystą, swoją pasję skierował ku wojskom pancernym z okresu II Rzeczypospolitej.

Stowarzyszenie, którym kieruje pan Izraelski od wielu lat upamiętnia ważne daty z historii Pomorza. Od 7 lat są organizatorami Rajdu Szlakiem Walk I Armii Wojska Polskiego, którego ideą jest upamiętnienie wysiłku żołnierzy polskich przełamujących Pozycję Pomorską (Pommernstellung). Członkowie grupy uczestniczą również w inscenizacjach historycznych, m.in Bój o Kołobrzeg (od pierwszych edycji w 2009 i 2010 roku), inscenizacji upamiętniającej Powstanie Warszawskie w Sianowie, widowisko historyczne zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich Pociąg Pancerny Nr.22 (Panzerzug 22 (P.Z 22)), czy w Marszu Pamięci szlakiem ewakuacji jeńców z dawnego Stalagu Luft IV Gross Tychow.

 

Warto nadmienić, iż nowa formuła  spotkań w muzeum bardzo przypadła do gustu wszystkim uczestnikom prelekcji. Zapraszamy do Muzeum na kolejne spotkania z pasjonatami historii. Najbliższe już w listopadzie!