Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

"IDZIE NOWE" - XI edycja Konferencji Popularnonaukowej "Historia Skrzydłami Malowana"

Data dodania: 29 czerwca 2024
„IDZIE NOWE”…

 

-pod takim tytułem, 28 czerwca 2024 r., odbyła się w Koszalinie jedenasta edycja Konferencji Popularnonaukowej „Historia Skrzydłami Malowana”. Nasze Muzeum wraz z oddziałem Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk. Stanisława Paszkiewicza w Koszalinie miało honor i szczęście być współorganizatorem tego wyjątkowego w skali kraju wydarzenia, podczas którego czołowi badacze dziejów polskiego lotnictwa wojskowego oraz pasjonaci dzielili się fascynującymi historiami.
Głównym organizatorem konferencji była Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego z Grzegorzem Śliżewskim oraz Robertem Gretzyngierem na czele. Wyrazy szacunku za wspaniały efekt końcowy. Żeby opowiedzieć historie zasłyszane na konferencji potrzebne byłoby specjalne wydawnictwo, które z wypiekami na policzkach miłośnicy lotnictwa „pożarliby” zapewne jednej nocy 😉
Tak się składa, że jednym z efektów konferencji jest takie wydawnictwo grupujące wszystkie referaty wygłoszone podczas dwudniowego wydarzenia. Niestety nie zawiera ono czegoś wybitnego… mianowicie filmów archiwalnych pochodzących z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, które specjalnie na koszalińskie wydarzenie przywiózł Wojciech Deluga. Oglądanie tych materiałów było po prostu fascynujące!
Wynikiem współorganizacji tego wydarzenia będzie prawdopodobnie możliwość prezentacji materiałów z Instytutu Sikorskiego na wystawach stałych w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. W konferencji uczestniczył Jakub Mitek, zastępca dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Oficjalne otwarcie wydarzenia zaszczycił swoją obecnością Sebastian Tałaj, zastępca prezydenta Miasta Koszalina. Marcin Maślanka wraz z wolontariuszami wystawili stoisko promocyjne Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Natomiast nasz kolejny wolontariusz, Tomasz Wolski zaprezentował referat o niedawno zmodernizowanej wystawie stałej w Dęblinie w jej części poświęconej czasom po 1945 roku.

Współorganizatorzy: Biblioteka Publiczna w Koszalinie, Miasto Koszalin, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Instytut Pamięci Narodowej, oddział Szczecin

Tekst: J. Mitek
Zdjęcia: M. Maślanka, J. Mitek