Film "Bocian Nad Tatrami" - dostępny On-line!

Data dodania: 01 grudnia 2023
BOCIAN NAD TATRAMI – DOSTĘPNY ON-LINE! ✈️

Wyczyn, którego dokonali Stanisław Józefczak i Jan Tarczoń, startując z lotniska w Nowym Targu 5 listopada 1966 roku, do dziś pozostaje wybitnym osiągnięciem w dziedzinie szybownictwa na skalę światową i… jest niestety nieco zapomniany.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szerokiego grona miłośników historii lotnictwa i szybownictwa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na internetową premierę filmu “Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu.”

Narracja jednego z bohaterów tamtego wydarzenia – ppłk. pil. instruktora Jana Tarczonia przeniesie nas do dnia, w którym wraz ze Stanisławem Józefczakiem, na szybowcu „Bocian”, korzystając z „fali tatrzańskiej” wznieśli się na niebotyczny pułap. Ustanowione podczas lotu rekordy to: wysokość absolutna – 12 560 m oraz wysokość przewyższenia – 11 680 m. Te osiągnięcia były najlepszymi wynikami na świecie przez dziesiątki lat, a do dzisiaj pozostają niepobite w Polsce.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, realizując swoją misję zachowywania i upowszechniania historii lotnictwa oddaje film w Państwa ręce. Mamy nadzieję, że nasza filmowa opowieść dostarczy Państwu zarówno emocji, jak i rzuci nowe światło na arcyciekawą dziedzinę lotnictwa, jaką jest szybownictwo, a jednocześnie stanie się cennym źródłem wiedzy dla wszystkich miłośników historii lotnictwa.

🎞️“Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu.”
🎬 Produkcja: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
📽️ Producent wykonawczy: Warsztat Filmów

Współpraca:
✅ Robert Koprowski i załoga Aeroklubu Nowy Targ,
✅ Maciej Peikert pilot, instruktor Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego przy Lotniczej Akademii Wojskowej- pomysłodawca projektu,
✅ dr Krzysztof Kowalczuk z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej,
✅ Sebastian Kawa- pilot szybowcowy,
✅ Stanisław Gradolewski – opiekun Koła Naukowego Lotników przy Politechnice Warszawskiej, osoba dzięki której historyczny szybowiec „Bocian” został uratowany i udostępniony do nagrań.

Specjalne podziękowania dla pana Macieja Kuklińskiego za udostępnienie archiwalnych materiałów filmowych autorstwa p. Franciszka Kuklińskiego.