Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Dzień Przewodnika w Muzeum

Data dodania: 22 lutego 2021

Nasze zaproszenie do wspólnego zwiedzania wystaw z towarzyszeniem przewodnika muzealnego spotkało się z dużym zainteresowaniem. W niedzielę, 21 lutego 2021 r. 135 osób zwiedzało Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i 63 osoby – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. To widoczny sygnał do rozpoczęcia powrotu do „normalności” a także zatęsknienia widzów, po czasowym ograniczeniu,  za bezpośrednim kontaktem z dziedzictwem kultury i historii.

 

Międzynarodowy Dzień Przewodnika dał nam możliwość do bliższego spotkania z publicznością, a publiczności z kolei pozwolił zapoznać się w znacznie szerszym niż zazwyczaj zakresie z zadaniami i specyfiką pracy przewodników muzealnych.

 

Widzów witał dyrektor Muzeum – Paweł Pawłowski (pilot i przewodnik PTTK), wprowadzając w ideę święta przewodników. Natomiast muzealni przewodnicy: dr Roman Kozłowski, Jacek Zagożdżon i Roman Błachnio zaznajamiali poszczególne grupy zwiedzających z dziejami polskiego lotnictwa wojskowego: na wystawie stałej oraz wystawach czasowych.

 

Równolegle do zwiedzania muzealnych wystaw odbył się spacer historyczny, w którym wzięli udział przewodnicy i osoby zainteresowane historią Dęblina. Z racji obostrzeń epidemicznych grupa była nieliczna, chociaż chętnych do udziału było dużo więcej. Podczas wędrówki próbowaliśmy identyfikować obiekty uwiecznione na zdjęciach w albumie z 1926 roku, należącym do   inż. Michała Trembeckiego – budowniczego kompleksu Szkoły Orląt. Sukcesem zakończyła się identyfikacja większości zdjęć i umiejscowienie ich w terenie. Niestety kilku obiektów już nie odnajdziemy. Zostały zniszczone w czasie II wojny światowej i rozebrane po jej zakończeniu.

 

W tym roku zrezygnowaliśmy z tradycyjnego spaceru po historycznych obiektach wojskowych Koszalina. Dzień Przewodnika Turystycznego zrealizowany został w siedzibie Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Miłośnicy historii, głównie mieszkańcy Koszalina, mieli okazję do poznania naszych ekspozycji wraz z przewodnikiem. W tej roli wystąpił kierownik placówki dr Wojciech Grobelski, który  witał  gości  w przedwojennym mundurze. W niedzielę przybyła do nas także grupa żołnierzy – przeciwlotników z siedleckiej 18. „Żelaznej” Dywizji oraz 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia,  wprost z  ćwiczeń na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Naszym Towarzyszom Broni składamy serdeczne podziękowania i życzymy dobrej służby Ku Chwale Ojczyzny!