Dzień Polskiego Państwa Podziemnego w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie

Data dodania: 27 września 2020

W Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego odbyło się uroczyste zebranie działających w Koszalinie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, podczas którego wręczono  odznaczenia i wyróżnienia osobom zasłużonym dla upamiętnienia czynu niepodległościowego.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. p. Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, p. Ryszard Tarnowski, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Koszalina oraz p. Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Odznaczenia otrzymali członkowie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Inwalidów Wojennych. Szczególnym wyróżnieniem uhonorowana została członkini ŚZŻAK, p. Anna Glinka, dęblinianka mieszkająca w Koszalinie, której dyrektor MSP wręczył książkę pt. „Konspiracja i ruch oporu na lotnisku w Dęblinie 1939-1945”. Pani Anna całą okupację spędziła w Dęblinie a po wojnie przez kilka lat pracowała w tamtejszej Oficerskiej Szkole Lotniczej.

27 września został ustanowiony Dniem Polskiego Państwa Podziemnego 11 września 1998 r., ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, na pamiątkę utworzenia w 1939 r. pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej, Służby Zwycięstwu Polski.

Wszystkim odznaczonym składamy serdeczne gratulacje !