Dęblińskie „Wilki” i Zaślubiny z Wisłą…

Data dodania: 05 września 2022

4 września obfitował w wydarzenia o wielkim znaczeniu dla dziedzictwa historycznego Dęblina i regionu. Celebrowaliśmy 101. rocznicę przybycia 15. Pułku Piechoty „Wilków” do Dęblina oraz VI Zaślubiny z Wisłą w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Na uroczystości z tej okazji zaprosili Beata Siedlecka – Burmistrz Miasta Dęblin, ppłk mgr inż. Jacek Zaniewski – Dowódca 1. Dęblińskiego Batalionu-Drogowo-Mostowego oraz Paweł Pawłowski – Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych. Wydarzenie zaszczycili swoim przybyciem między innymi Poseł RP Sławomir Skwarek,  gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński – dowódca Komponentu Powietrznego Centrum Operacji Powietrznych oraz kmdr Zygmunt Białogłowski, reprezentujący dowódcę Komponentu Morskiego Centrum Operacji Morskich wiceadm. Krzysztofa Jaworskiego.

15. Pułk Piechoty „Wilków” to jedna z najstarszych jednostek Wojska Polskiego, sformowana w 1918 roku. Od czerwca 1919 r. brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy to przyjął przydomek „Wilki”. Od września 1921 r. pułk stacjonował w dawnej carskiej twierdzy w Dęblinie. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, przechodząc szlak bojowy od Wielunia do Modlina i Warszawy. Żołnierzom i weteranom tej jednostki oddaliśmy hołd podczas uroczystej polowej Mszy Świętej oraz w trakcie Apelu Poległych, który odbył się przy Pomniku poległych żołnierzy 15. PP „Wilków”.

Salwa Honorowa oraz uroczystość złożenia wieńców przed pomnikiem poprzedziły historyczny korowód, stanowiący symboliczne odniesienie do wkroczenia 15 PP „Wilków” do Dęblina 101 lat temu. Grupy rekonstrukcji historycznej, harcerze, licznie zebrani mieszkańcy oraz goście w asyście Orkiestry Wojskowej z Dęblina wmaszerowali do Cytadeli Twierdzy Dęblin poprzez historyczną Bramę Lubelską. Uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego nieśli, stworzoną przez Andrzeja Obalskiego, 102-metrowej długości flagę państwową! Maszerowali z nami między innymi przedstawiciele Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej z Panią Prezes Zofią Sitko na czele. To właśnie w Bochni sformowano jednostkę, która dała początek 15. PP „Wilków”.

Po wmaszerowaniu w obręb murów Cytadeli, której bramy są zwykle zamknięte dla cywili, mieliśmy okazję oglądać wystawę sprzętu wojskowego, skosztować grochówki, zwiedzić z przewodnikiem zakamarki Twierdzy Dęblin oraz skorzystać z innych atrakcji. Wszystko to w ramach pikniku historycznego z okazji dnia otwartych koszar 1. Dęblińskiego Batalionu-Drogowo-Mostowego. Dodatkowy dreszczyk emocji zapewnili także żołnierze 22. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT, którzy pokazali próbkę swoich taktycznych umiejętności.

Następnie, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbyła się szósta edycja Zaślubin z Wisłą w Dęblinie. Liczne grono osób zebranych wewnątrz Cytadeli uczestniczyło w ślubowaniu na wierność „Królowej polskich rzek”. Ceremonię poprowadził kmdr Marek Padjas, Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej.

Ostatnim akordem tego przebogatego w atrakcje dnia była 10. edycja Biegu Tropem, nomen omen, Wilczym.

Muzeum Sił Powietrznych było współorganizatorem uroczystości. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tych doniosłych nie tylko dla lokalnej społeczności wydarzeń.