Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Dęblin w drodze do niepodległości - Bitwa Warszawska 1920

Data dodania: 25 września 2020

Muzeum Sił Powietrznych miało zaszczyt brać udział w projekcie  prowadzonym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dęblinie w ramach programu „Niepodległa”.

 

25 września, br. w bibliotece otwarta została wystawa ukazująca rolę naszej miejscowości w, tzw. „Bitwie Warszawskiej” nazywanej też „Cudem nad Wisłą”. W rzeczywistości był to świetnie przygotowany manewr zbrojny wyprowadzony znad rzeki Wieprz przez 4 Armię pod dowództwem gen. Leonarda Skierskiego. Zgrupowanie tejże miało miejsce w dęblińskiej Twierdzy i okolicy Dęblina, kwatera Głównego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego mieściła się w Puławach, a sam wódz w czasie wizytacji wojska bywał również w naszym mieście. To stąd nastąpiło uderzenie na centrum frontu bolszewickiego, tzw. Grupę Mozyrską zakończone rozbiciem LVII dywizji i zajęciem Garwolina, co z kolei skutkowało odcięciem linii zaopatrzenia dla głównych sił bolszewickich operujących w okolicy Warszawy.

 

Główne uderzenie prowadziła 14 Dywizja Piechoty pod dowództwem gen. Daniela Konarzewskiego – poprzedzone doskonałym rozpoznaniem sił nieprzyjaciela zakończyło się pełnym sukcesem. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była jedną z  osiemnastu przełomowych bitew w historii świata.

 

Nazwę Dęblin wyryto na płycie przy Grobie Nieznanego Żołnierza wśród miejsc mających duże znaczenie w bitwie. W bieżącym roku miasto uhonorowane zostało tablicą pamiątkową wręczoną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Mieszkańcy Dęblina pamiętają o wydarzeniach sprzed stu lat porządkując co roku kwatery na cmentarzu wojennym „Balonna”, gdzie pochowani są polegli w bojach żołnierze obu walczących stron.

 

O wernisażu i samym projekcie opowiadała Dyrektor MBP p. Magdalena Krasuska oraz dr Janusz Zajdzik, https://lublin.tvp.pl/50055754/bitwa-warszawska-a-deblin

 

Gratulujemy wspaniałego projektu i dziękujemy za możliwość w nim uczestniczenia.