Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

czasopismo "Między Nami" w muzealnych zbiorach

Data dodania: 23 października 2019

Księgozbiór Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie powiększył się wczoraj o 134 numery czasopisma „Między nami”, wydawanego społecznie w latach 1994-2006 przez mieszkańców miasta Dęblin.

 

Czasopismo przekazali redaktorzy i inicjatorzy tego wydawnictwa: Wojciech Ziółkowski i Stanisław Krzyński. Przekazane do Muzeum egzemplarze będą stanowić źródło informacji dla działu dokumentującego życie społeczne miasta, jak również będą dostępne dla czytelników.

 

„Między Nami – Niezależna Gazeta Mieszkańców Regionu Na prawo Od Wisły i Wieprza” swoim zasięgiem obejmowała Dęblin i Stężycę, czasami również Bobrowniki i Zajezierze. Wydawcą tego lokalnego, społecznego miesięcznika było Dęblińskie Stowarzyszenie Gospodarcze, a pierwszy egzemplarz zarejestrowany pod numerem ISSN – 1233 – 5789 ukazał się w grudniu 1994r. i kosztował 4.500 zł.
Redaktorami naczelnymi „Między Nami” w ciągu 13 lat istnienia pisma w kolejności byli: Krzysztof Ziółkowski, Stanisław Krzyński, Joanna Żurawska i Wojciech Ziółkowski. Atrakcyjną grafikę rysowaną „lekką ręką” i humorem od 1 – go numeru tworzyła artystka plastyk Beata Wiak. W „Między Nami” ukazywały się informacyjne i publicystyczne artykuły o różnorodnej tematyce: społecznej, gospodarczej, związkowej, historycznej, obyczajowej, kulturalnej, prawa finansowego i prawa kanonicznego, sportowej, turystycznej i wielu innych (porady dla działkowicza, wiadomości wędkarskie).

Gazeta „Między Nami” prowadziła również działalność społeczno – charytatywną: w lipcu 1997 r. współorganizowała pomoc powodzianom; finansowała kilkakrotnie niektórym harcerzom z ubogich rodzin pobyt na koloniach lub obozach; w 2000r. zorganizowała i częściowo sfinansowała akcję „Obiad Dla Dziecka” w wyniku której czterdzieścioro dzieci nie objętych pomocą OPS otrzymywało w roku szkolnym 2000 / 2001 darmowe obiady szkolne; fundowała nagrody i puchary w lokalnych imprezach kulturalno – sportowych. W 2001r. w konkursie ogłoszonym przez Wojewodę Lubelskiego Krzysztofa Michalskiego na najlepszą niezależną, lokalną gazetę Województwa Lubelskiego „Między Nami” zajęła 3 miejsce.

 

Osoby zainteresowane zapoznaniem się z czasopismem zapraszamy do kontaktu z Działem Historii Lotnictwa i Wojskowości.