Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

CELEBRUJEMY ŚWIĘTO LOTNICTWA POLSKIEGO

Data dodania: 27 sierpnia 2022

Dzisiaj gościliśmy w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, gdzie z udziałem Sekretarza Stanu w MON, wiceministra Wojciecha Skurkiewicza oraz gen. Jarosława Miki, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, odbyła się uroczystość wręczenia oraz poświęcenia sztandaru tej jednostki, a także obchody 90-lecia lotnictwa wojskowego na ziemi radomskiej. Termin nie jest przypadkowy, ponieważ 42. Baza za swoich patronów ma kpt. pil. Franciszka Żwirkę oraz Stanisława Wigurę, którzy 28 sierpnia 1932 roku wygrali w Berlinie Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych „Challenge ’32” i tym samym przeszli do legendy polskich przestworzy. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 28 sierpnia został ogłoszony Świętem Lotnictwa Polskiego.

 

Podczas części oficjalnej radomskich uroczystości doszło także do podpisania wielostronnego porozumienia dotyczącego organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023. Odbędą się one w Radomiu w dniach 26 i 27 sierpnia przyszłego roku. Hasło przewodnie wydarzenia to „Niezwyciężeni w przestworzach”. Już nie możemy się doczekać na powrót tej niezwykle widowiskowej imprezy do lotniczego kalendarza.

 

Nasz namiot na radomskim lotnisku, któremu w tym roku zawsze towarzyszy wystawa pt. „Żwirki i Wigury start do wieczności”, odwiedziło jak zwykle nieprzeliczone grono zainteresowanych. Oprócz tej ekspozycji, wielkim zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty z plecenia bransoletki survivalowej, klejenia oraz malowania drewnianych modeli samolotów oraz trenażer fotela oraz kokpitu samolotu TS-11 Iskra. Ten statek powietrzny był przez dziesiątki lat związany z lotniskiem na radomskim Sadkowie, a jego główny konstruktor – Tadeusz Sołtyk, był radomianinem.

 

Tymczasem zapraszamy serdecznie do siedziby Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, żeby jutro móc wspólnie celebrować Święto Lotnictwa Polskiego. Nasze statki powietrzne czekają na Państwa w gorących promieniach słońca ostatnich dni wakacji!