15 LAT Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

„Byłem Pilotem Wojskowym” #18 | płk pil. Roman Kębrowski 2/2

Data dodania: 28 maja 2026

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części rozmowy z płk. Romanem Kębrowskim w ramach cyklu „Byłem pilotem wojskowym”.

Byłem Pilotem Wojskowym

 

 

W kolejnym odcinku cyklu „Byłem pilotem wojskowym” swoją historię opowiada płk Roman Kębrowski, pilot, który rozpoczął lotniczą drogę na początku lat 50., a swoje zawodowe życie związał między innymi z Malborkiem i 41. Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego.

 

W rozmowie wraca do pierwszych lotów szybowcowych, szkolenia w Dęblinie i Radomiu, służby na samolotach MiG-15, Lim-2, Lim-5 oraz MiG-17PF, a także do lat spędzonych w eskadrze, w której codzienność oznaczała odpowiedzialność, dyscyplinę i gotowość do działania.

 

W odcinku usłyszycie między innymi o:

✈️ pierwszych krokach w lotnictwie i szkoleniu młodych pilotów,
✈️ różnicach między MiG-15, Lim-2, Lim-5,
✈️ nocnych dyżurach, przechwyceniach i lotach w trudnych warunkach,
✈️ pokazach lotniczych, w tym słynnym przelocie nad ulicą Piotrkowską,
✈️ życiu eskadry, odpowiedzialności dowódcy i pilotach, którzy musieli ufać sobie bez zastrzeżeń.

 

To opowieść o lotnictwie, w którym technika, instynkt i charakter pilota decydowały o wszystkim.

Miłego seansu! 👨‍✈️✈️