Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

bezpieczne zakupy w muzeum

Data dodania: 12 listopada 2020

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą muzealnego sklepu on-line. W ofercie mamy  muzealne wydawnictwa i wybrane pamiątki- z serii „visit us before flight”.

Zamówienia można składać za pomocą adresu: sklep@muzeumsp.pl, a zasady zamawiania i pełna ofertę znajdą Państwo w zakładce- SKLEP MUZEALNY

 

W zapowiedziach wydawniczych jeszcze w tym roku pojawi się nowa publikacja, wydana wspólnie z wydawnictwem Stratus pt „„Samolot szkolno-łącznikowy RWD-8”, napisana przez Andrzeja Glassa i Roberta Stachyrę, z ilustracjami Dariusza Karnasa oraz  fotografiami ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych.

RWD-8 był polskim samolotem wyprodukowanym przed II. wojną światową w największej liczbie, gdyż w ponad 550 egzemplarzach. Używany w aeroklubach i szkołach lotniczych, był najpopularniejszym naszym samolotem w latach trzydziestych. Wyszkoliło się na nim ponad tysiąc pilotów sportowych i jeszcze więcej wojskowych, łącznie około 2,5 tysiąca. Większość polskich pilotów walczących podczas II wojny światowej jemu zawdzięcza swój powietrzny chrzest. Przez to, że wszędzie można go było spotkać – wzbudzał małe zainteresowanie. Znane były jego dwie podstawowe odmiany seryjne: produkowana w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych i produkowana w Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Samoloty były użytkowane przez lotnictwo wojskowe, szkoły lotnicze i aerokluby oraz eksportowane.