Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Air Show 2023 Radom- MSP zaprasza do Strefy Historyczno-Edukacyjnej

Data dodania: 23 sierpnia 2023

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air-Show Radom 2023  już w najbliższy weekend! 🤩🛩️

 

Z radością chcemy przekazać Państwu informację, że nasze Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie jest koordynatorem specjalnej 𝙎𝙩𝙧𝙚𝙛𝙮 𝙃𝙞𝙨𝙩𝙤𝙧𝙮𝙘𝙯𝙣𝙤- 𝙀𝙙𝙪𝙠𝙖𝙘𝙮𝙟𝙣𝙚𝙟! 

 

Strefa Historyczno-Edukacyjna, którą dla Was przygotowaliśmy, to zbiór atrakcji naziemnych: wystaw tematycznych oraz punktów rozrywki i edukacji dla najmłodszych.

 

Przygotują je dla Państwa muzea podległe Ministerstwu Obrony Narodowej:
– Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
– Muzeum Wojska Polskiego
– Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
– Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 

W strefie znajdą się również stoiska zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji:
– Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
– Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie
– Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
– Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego
– Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego
– Muzeum Bajek Baśni i Opowieści MuBaBaO
– Zbigniew Bednarz – prywatny modelarz .

 

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem zaplanowanych atrakcji:

 • Spójna wystawa „Niezwyciężeni w przestworzach” ppłk. pil. Stanisław Skarżyński, prezentowana w pawilonach namiotowych. Pośród wystawców znajdzie się Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prezentujące bogatą kolekcję pamiątek po Stanisławie Skarżyńskim.
 • Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, które pokaże m.in. Samochód  pancerny Daimler Dingo , manekiny ubrane w mundury obserwatora RAF i kombinezon czołgowy.
 • Muzeum Marynarki Wojennej – wystąpi z wystawą „Lotnictwo Marynarki Wojennej”
 • Dużą część strefy stanowić będzie wystawa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ukazująca życie Stanisława Skarżyńskiego w formach zarówno „dla dorosłych”, jak i komiksu dla dzieci, wraz z sylwetką samolotu RWD-5 bis i Stanisława Skarżyńskiego 1:1, przy których będzie można się sfotografować. Atrakcją nie tylko dla najmłodszych będzie możliwość rozegrania partii gry „w kapsle” szlakiem Stanisława Skarżyńskiego.
 • Muzealni animatorzy poprowadzą bloki warsztatowe dotyczące „fizyki lotów dla najmłodszych”, od „projektowania” samolotów na papierze poczynając, przez budowę samolotów papierowych, styropianowych i drewnianych, by na koniec sprawdzić ich właściwości lotne…
 • Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie zaprezentuje historię dywizjonu myśliwskiego 303 oraz niebywale ciekawy pojazd w barwach jednostki – samochód Aston Martin.
 • Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu ukaże sylwetki lotników (RAF i USAAF), gabloty ekspozycyjne z przedmiotami osobistymi jeńców-lotników alianckich wydobytymi podczas prac archeo na terenie Stalagu Luft 3 (nieśmiertelniki, dystynkcje, odznaki), fotografie, przedmioty użytku codziennego, elementy umundurowania
 • Zaprezentowana zostanie wystawa o ucieczkach „The Great Escape” oraz „The Wooden horse” w tym:
  – replika pompy powietrznej używanej w tunelu ucieczkowym
  – replika wagonika drewnianego używanego w tunelu
 • Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego zaprezentuje sylwetki lotników polskich z różnych okresów historii
 • Stowarzyszenie historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku wystawi replikę samolotu LUBLIN R-XIII hydro w wersji kołowej oraz grupę historyczną w mundurach Lotnictwa Morskiego II RP.
 • Do obejrzenia będzie też replika 1:1  samolotu RWD 10 prywatnego modelarza Zbigniewa Bednarza.
 • Muzeum Bajek Baśni i Opowieści MuBaBaO stworzy strefę odpoczynku i opowieści lotniczych.

 

Strefa znajdować się będzie w pobliżu wystawy statków powietrznych oznaczonej literą A, w pobliżu wejścia od ul. Lotniczej.

 

Serdecznie zapraszamy od odwiedzenia naszej strefy!


Szczegółowy harmonogram atrakcji znajdziecie Państwo w darmowej aplikacji mobilnej Air Show – do pobrania na smartfony w sklepie z aplikacjami!

 

Przypominamy również, że w naszym Muzeum aż do końca września trwa promocja na bilety “Będziesz na Air Show? Odwiedź Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie”!